• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wrocław: o połowę spadła liczba pacjentów onkologicznych zgłaszających się do DCO

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 26 maja 2020 15:45

W kwietniu o połowę spadła liczba pacjentów onkologicznych zgłaszających się do Dolnośląskiego Centrum Onkologii (DCO) we Wrocławiu. Lekarze apelują, aby mieszkańcy regionu nie zwlekali z wizytami, ponieważ opóźnienie wpływa na wyleczalność z nowotworu.

Wrocław: o połowę spadła liczba pacjentów onkologicznych zgłaszających się do DCO
Jeden z obiektów Dolnośląskiego Centrum Onkologii. FOT. materiały prasowe

Dyrektor naczelny Dolnośląskiego Centrum Onkologii we Wrocławiu dr. hab. Adam Maciejczyk we wtorek (26 maja) na konferencji prasowej podkreślił, że mimo pandemii udało się w tej placówce opanować sytuację i od kilku tygodni nie było w DCO zakażenia.

- Dochowujemy wszelkich procedur bezpieczeństwa i naprawdę zachęcam pacjentów, by nie zwlekali z kontaktem. Najlepiej rozpocząć od kontaktu telefonicznego lub dzięki możliwości wyrobienia karty pacjenta e-DiLO wystarczy przesłać jej numer na bramkę esemesową naszego szpitala i wówczas to my się odezwiemy do pacjenta - powiedział Maciejczyk.

Dodał, że w marcu frekwencja pacjentów była mniejsza o około 30 proc., a w kwietniu z powodu pandemii zmniejszyła się nawet o 50 proc.

- W maju zauważamy już zwiększenie liczby pacjentów, jednak nadal jest ona daleka od oczekiwanej. Zachorowalność na nowotwory jest stała, zatem ci pacjenci, którzy z powodu pandemii opóźnili kontakt, rozpoczną leczenie w bardziej zaawansowanym stadium choroby. Tym samy będą poddani bardziej toksycznym metodom leczenia i skuteczność terapii może być mniejsza - powiedział lekarz.

Podkreślił, że dostęp do badań diagnostycznych jest pełny, a niektóre terminy badań są wręcz skrócone.

Dyrektor wrocławskiego oddziału NFZ Zbigniew Terka podkreślił, że obecnie pacjent może uzyskać kartę DiLO (Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego) - niezbędną do szybkiego leczenia onkologicznego - uzyskać drogą elektroniczną przez internet.

- Ważne jest tylko, by zapamiętał numer tej karty i podał go u onkologa. Bezpieczeństwo pacjenta w DCO postawione jest na pierwszym miejscu, dlatego apeluję i namawiam pacjentów, aby korzystali i kontynuowali leczenie - powiedział Terka.

Dodał, że pacjenci muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czy większym zagrożeniem jest udanie się do szpitala na leczenie onkologiczne, czy też większym ryzykiem jest zaprzestanie tego leczenia. - Odpowiedź jest oczywista: większe niebezpieczeństwo i ryzyko związane jest z zaprzestaniem leczenia onkologicznego - powiedział dyrektor.

Lekarz i prezes Porozumienia Zielonogórskiego (PZ) dr Marek Krajewski ocenił, że możliwość założenia karty DiLO przez internet lub wysłanie jej numeru do DCO SMS-em to spore ułatwienie w diagnozowaniu i leczeniu onkologicznym.

- Obecnie my, lekarze rodzinni, mamy kontakt z pacjentem poprzez teleporadę i zauważamy pewną niepokojącą prawidłowość. W odróżnieniu od wizyty bezpośredniej w gabinecie pacjent nie uskarża się na różne dodatkowe dolegliwości, lecz przez telefon po załatwieniu tego podstawowego celu teleporady szybko kończy rozmowę i się rozłącza - powiedział dr Krajewski.

Dlatego - jego zdaniem - lekarz ma utrudnione możliwości pełnego zdiagnozowania dodatkowych problemów zdrowotnych pacjenta, także tych onkologicznych. Stąd możliwość skierowania go do specjalisty ma ogromne znaczenie.

Krajewski przypomniał, że jego związek lekarski PZ opracował tzw. trzynastkę, czyli kilkanaście kroków, według których pacjent powinien się przygotować do teleporady i wykonać w jej trakcie.

- Zamknęliśmy drzwi gabinetów, by nie transmitować zakażenia koronawirusem. Jednak w szczególnych przypadkach, gdy zachodzi potrzeba, pacjenci są przyjmowani na bezpośredniej wizycie. I jest ich coraz więcej, choć pacjenci mocno mają wpojone, by nie wychodzić z domu i się nie kontaktować"- powiedział szef PZ.

Roman Skiba

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum