• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wielkopolskie: w Pile powstanie ośrodek radioterapii WCO w Poznaniu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 15 kwietnia 2013 16:34

Do 2017 r. w Pile ma powstać Ośrodek Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. W poniedziałek (15 kwietnia) podpisano porozumienie w tej sprawie - poinformowała rzecznik prezydenta Piły Dorota Strugała.

Wielkopolskie: w Pile powstanie ośrodek radioterapii WCO w Poznaniu
Porozumienie, na podstawie którego na terenie wydzielonym ze Szpitala Specjalistycznego w Pile powstanie wspomniana jednostka, podpisały samorządy województwa wielkopolskiego oraz powiatu i miasta Piły, a także Wielkopolskie Centrum Onkologii i szpital w Pile.

Utworzenie Ośrodka Radioterapii w Pile ma poprawić jakość i skuteczności leczenia nowotworów u pacjentów z północnej Wielkopolski.

- Powstanie ośrodka oznacza większą dostępność świadczeń dla pacjentów z naszego regionu, ponadto pojawi się tu najnowsza technologia w tej dziedzinie medycyny, zatrudnienie znajdzie kilkadziesiąt osób (specjalistów medycznych i technicznych), a sama budowa ośrodka będzie wykonywana przez lokalne firmy budowlane - mówił podczas podpisania porozumienia prezydent Piły Piotr Głowski.

Przedsięwzięcie zostanie sfinansowane z budżetu województwa wielkopolskiego. Wielkopolskie Centrum Onkologii przygotuje program działania ośrodka, miasto Piła dołoży 2,5 mln złotych do inwestycji i opracuje projekt techniczny, a powiat Pilski przekaże na budowę 0,5 mln złotych i grunt pod nowy budynek.

- Będziemy się starali zrealizować ten projekt tak szybko, jak pozwolą na to procedury projektowe, administracyjne i przetargowe. Na podstawie doświadczeń kaliskich, realnym terminem oddania ośrodka do użytku byłby rok 2017 r. - ocenił marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Ośrodek w Pile będzie drugim ośrodkiem radioterapii realizowanym przez samorząd wielkopolski. Jako pierwszy powstanie ośrodek w Kaliszu, którego otwarcie zaplanowano na 2014 r. Kolejne dwa mają powstać w byłych miastach wojewódzkich: w Koninie i Lesznie

Samorząd Województwa Wielkopolskiego w 2007 r. opracował koncepcję tworzenia Regionalnych Ośrodków Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii, wpisującą się w Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych. Na realizację tego projektu w Wieloletniej Prognozie Finansowej Województwa Wielkopolskiego na 2012 rok i lata następne zapisano łącznie kwotę 67 mln zł.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum