×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wielkopolskie: pierwsi pacjenci ośrodka radioterapii w Kaliszu

Autor: PAP/Rynek Zdrowia25 stycznia 2016 13:35

Ośrodek Radioterapii w Kaliszu rozpoczął w poniedziałek (25 stycznia) napromienianie pierwszych chorych.

Wielkopolskie: pierwsi pacjenci ośrodka radioterapii w Kaliszu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Ośrodek został otwarty w listopadzie 2014 r., ale z powodu braku aparatów do radioterapii przez ponad rok działał jedynie w zakresie poradnictwa onkologicznego. Pacjenci z regionu mieli możliwość korzystania z radioterapii jedynie w Wielkopolskim Centrum Onkologii w Poznaniu (WCO).

Ośrodek Radioterapii w Kaliszu jest filią WCO. Wyposażony jest m.in. w dwa akceleratory do radioterapii, symulator, tomograf komputerowy oraz w urządzenia do zdalnych konsultacji. System planowania leczenia jest połączony sieciowo z poznańskim, co zapewnia spójność procesu planowania i realizacji terapii.

Jak mówił w poniedziałek PAP szef kaliskiego ośrodka, dr hab. Dariusz Kowalczyk, dla chorych na nowotwory z południowej części Wielkopolski uruchomienie ośrodka w Kaliszu jest niezwykle ważne. - Wielu pacjentów rezygnowało z leczenia ze względu na odległość z Kalisza do Poznania - wyjaśnił.

Jak dodał, w pełni uruchomiona w poniedziałek placówka będzie sukcesywnie zwiększać liczbę przyjmowanych chorych.

- Ze względów bezpieczeństwa rozpoczynamy od ok. 10 pacjentów, ale ta liczba będzie z każdym tygodniem większa. Wcześniej osoby te przeszły ok. 10-dniowy proces przygotowania do leczenia. Docelowo będziemy leczyć 900-1000 pacjentów rocznie - powiedział.

Ośrodek został wybudowany w większości ze środków regionu wielkopolskiego. Zarząd województwa przeznaczył w latach 2011-2015 ponad 27,3 mln zł na budowę oraz 13,5 mln zł na zakup specjalistycznej aparatury.

Wielkopolskie Centrum Onkologii z własnych środków przeznaczyło 2,7 mln zł, oraz przekazało jeden ze swoich akceleratorów medycznych i tomograf komputerowy. Miasto Kalisz sfinansowało prace projektowe oraz partycypowało w kosztach powstania placówki w łącznej kwocie 2,7 mln zł.

Radioterapia ma zastosowanie u ponad 50 proc. chorych z chorobą nowotworową. Eksperci wskazują, że w Wielkopolsce cały czas brakuje sprzętu do radioterapii i kolejnych placówek leczniczych. WCO chciałoby docelowo stworzyć w regionie cztery ośrodki zamiejscowe. Trwają przygotowania do budowy ośrodka w Pile, niewykluczone, że ruszy on w ciągu ok. 3 lat. W dalszej kolejności rozważona będzie konieczność budowy ośrodków w Koninie i Lesznie.

Budowa ośrodka spełniającego odpowiednie wymogi i wyposażonego w dwa aparaty terapeutyczne to łączny koszt ok. 50-60 mln zł. W WCO z radioterapii korzysta ok. 5 tys. pacjentów rocznie. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum