• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wiceszef MZ: pacjenci onkologiczni powinni bez obaw zgłaszać się na badania i konsultacje

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 maja 2020 14:20

Szpitale mają wdrożone odpowiednie procedury bezpieczeństwa związane z sytuacją epidemiologiczną, apelujemy do pacjentów, zwłaszcza onkologicznych i chorujących przewlekle, by bez obaw zgłaszali się na badania i konsultacje medyczne - powiedział w czwartek (14 maja) wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski.

- Po chwilowym okresie zaburzenia, zmniejszonej liczbie osób zgłaszających się do szpitali, pewnej obawy pacjentów, szpitale deklarują gotowość, żeby wrócić do normy - wskazał wiceminister zdrowia. Fot. Archiwum

Podczas konferencji prasowej przed siedzibą resortu Gadomski wskazał, że z odmrażaniem gospodarki, którego kolejny etap zaplanowano na 18 maja, wiąże się odmrażanie sektora zdrowia.

- Po chwilowym okresie zaburzenia, zmniejszonej liczbie osób zgłaszających się do szpitali, pewnej obawy pacjentów, szpitale deklarują gotowość, żeby wrócić do normy. Są przygotowane, są wyposażone w środki ochrony indywidualnej - mówił.

Zwrócił się do pacjentów, w szczególności onkologicznych i cierpiących na choroby przewlekłe, aby nie obawiali się zakażenia koronawirusem w placówce zdrowotnej i zgłaszali się do szpitali, także na badania profilaktyczne.

- Już ruszyliśmy z programami przesiewowymi - program raka jelita grubego wznowiony od maja, mammografia, cytologia to programy, w których bardzo chcemy, by pacjenci wrócili. Deklarują nam szpitale i instytucje realizujące te programy gotowość: środki ochrony indywidualnej, procedury bezpieczeństwa, które wdrożyły. Uważamy, że to jest ten moment, kiedy, trzeba zadbać nie tylko o sytuację epidemiologiczną, ale trzeba zadbać o pacjentów onkologicznych, żeby sami o siebie zadbali i bez obaw udawali się na badania profilaktyczne i - w przypadku jakiś złych symptomów - na konsultacje do lekarzy POZ, lekarzy specjalistów czy do ośrodków onkologicznych - zaznaczył wiceszef resortu.

We wtorek z apelem do pacjentów onkologicznych wystąpił minister zdrowia Łukasz Szumowski. Prosił, aby nie przerywali leczenia. Zalecił też, aby osoby podejrzewające nowotwór zgłaszały się do lekarzy. Zapewnił, że w dobie pandemii szpitale i oddziały onkologiczne zobowiązane są do przestrzegania najwyższych standardów bezpieczeństwa.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum