• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wiceminister zdrowia o sukcesach polskiej onkologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2019 14:30

Stały wzrost nakładów na onkologię oraz zwiększone docieranie do świadomości społecznej - na takie m.in. sukcesy w polskiej onkologii wskazywał w piątek (1 lutego) wiceminister zdrowia Zbigniew Król, podczas konferencji z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Wiceminister zdrowia o sukcesach polskiej onkologii
- Ten dzień ten jest świętem osób, które zaangażowały się w to, aby rak był chorobą przewlekłą, a nie śmiertelną - mówił wiceminister zdrowia Zbigniew Król. Fot. PTWP

Król uczestniczył w konferencji "Rak - choroba przewlekła. Sukces medycyny, życie pacjenta, wyzwania dla systemu". Zorganizowano ją w piątek w warszawskim Centrum Onkologii z okazji przypadającego na 4 lutego Światowego Dnia Walki z Rakiem.

Wiceminister wskazał, że dzień ten jest świętem osób, które zaangażowały się w to, aby rak był chorobą przewlekłą, a nie śmiertelną. Jego zdaniem, jest to też dobra okazja, by "porozmawiać o dotychczasowych sukcesach, planach na przyszłość, ale też przypomnieć ważne kwestie - m.in. w jaki sposób unikać ryzyka zachorowania, jak korzystać z profilaktyki, jak korzystać z tego, co oferuje teraz system".

Wśród sukcesów wymienił m.in. "stały wzrost nakładów na onkologię, i to w zakresie zarówno chemioterapii, jak również w zakresie świadczeń". Wskazał też na "docieranie do świadomości społecznej poprzez coraz większą ilość informacji o ryzykach związanych z dietą, brakiem ruchu, z paleniem tytoniu czy piciem alkoholu".

- To również okazja do przedstawienia przyszłościowych projektów, takich jak np. inicjatywa ustawodawcza prezydenta Andrzeja Dudy, który w styczniu podpisał projekt ustawy o Narodowej Strategii Onkologicznej - zauważył wiceminister zdrowia.

Król wyraził opinię, że Instytut Onkologiczny jest "dobrem narodowym", a jego powstanie było "ważnym przełomem w onkologii". Zwrócił uwagę na "ważne działania Instytutu, wspomagające promowanie myślenia profilaktycznego".

Podczas konferencji odczytano także list od minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbiety Rafalskiej. Wskazała w nim, że "zdrowie jest jedną z najważniejszych i najcenniejszych wartości w życiu każdego człowieka". Dlatego - jej zdaniem - "wszelkie inicjatywy, które mają na celu budowanie świadomości na temat zdrowia, a także popularyzacji profilaktyki zdrowotnej są wciąż bardzo potrzebne".

Jak dodała, "powszechnie wiadomo, że skuteczna terapia, zapobieganie chorobom nowotworowym zależy przede wszystkim od tego, jak wcześnie uda się wykryć nowotwór i rozpocząć leczenie".

- Mimo że zagadnienia dotyczące tematu zdrowia nie należą bezpośrednio do właściwości kierowanego przeze mnie resortu, są one bardzo ważne i pośrednio obecne w podejmowanych przeze mnie działaniach - podkreśliła w liście Rafalska.

Zaznaczyła, że MRPiPS "dokłada wszelkich starań, żeby realizowane przez resort programy umożliwiały osobom niesamodzielnym, a także znajdującym się w trudnych sytuacjach życiowych pełne uczestnictwo w życiu społecznym, a tym samym, poprawę jakości ich życia".

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum