PAP/Rynek Zdrowia | 22-05-2019 18:35

Wiceminister zdrowia: nie ma zagrożenia dla zapewnienia ciągłości świadczeń w Centrum Onkologii w Krakowie

W naszej ocenie nie ma obecnie zagrożenia dla zapewnienia ciągłości świadczeń w Centrum Onkologii w Krakowie - powiedział w środę (22 maja) dziennikarzom podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Janusz Cieszyński.

Dziewięciu lekarzy specjalistów zatrudnionych w Klinice Onkologii Klinicznej w Centrum Onkologii w Krakowie poinformowało o złożeniu wypowiedzeń. Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Dziewięciu lekarzy specjalistów zatrudnionych w Klinice Onkologii Klinicznej w Centrum Onkologii w Krakowie poinformowało o złożeniu wypowiedzeń. W ten sposób odpowiedzieli oni na rezygnację z pełnienia funkcji kierownika tej kliniki przez dr. Marka Ziobrę, a ta z kolei była spowodowana planami redukcji etatów.

"Pragniemy poinformować, że powyższą decyzję podejmujemy z żalem, jednakże mamy nadzieję, że 100- procentowa redukcja etatów lekarzy specjalistów zatrudnionych w Klinice Onkologii poprawi trudną sytuację finansową instytutu" - napisali w liście do dyrekcji.

Instytut Centrum Onkologii w Krakowie jest nadzorowany przez Ministerstwo Zdrowia.

- Chcemy, żeby dyrekcja szpitala miała możliwość rozwiązania tego problemu. Ministerstwo stale ją wspiera w negocjacjach z personelem. Z jedną z osób już udało się osiągnąć porozumienie. Jestem przekonany, że ta sytuacja rozwiąże się z korzyścią dla pacjentów - mówił w środę dziennikarzom podsekretarz stanu w ministerstwie zdrowia Janusz Cieszyński. Dodał, że za sytuację w placówce, zwłaszcza za sprawy kadrowe odpowiada dyrektor.

- Jest zapewniona ciągłość świadczeń, lekarze są w placówce i pracują. W naszej ocenie ta sytuacja zastanie rozwiązana pozytywnie - przekonywał

Wiceminister zapewnił, że "nie ma obecnie zagrożenia dla zapewnienia ciągłości świadczeń w Centrum Onkologii w Krakowie".

Rzecznik prasowy Centrum Onkologii Elżbieta Łuczyńska poinformowała PAP, że powody złożenia wypowiedzenia przez poszczególnych lekarzy nie są znane. - Aby je wyjaśnić, dyrekcja Centrum Onkologii będzie rozmawiać z lekarzami, z każdym indywidualnie - podkreśliła.

Zapewniła, że funkcjonowanie Kliniki Onkologii Klinicznej w Centrum Onkologii Oddziale w Krakowie nie jest zagrożone.

- Leczenie pacjentów odbywa się planowo i bez zakłóceń - podkreśliła Łuczyńska. Jak podała, w klinice pracuje 23 lekarzy, ma ona 28 łóżek. W całym Centrum Onkologii pracuje 15 specjalistów onkologii klinicznej. - Okres wypowiedzenia umowy o pracę, zgodnie z Kodeksem pracy, trwa 3 miesiące, zatem dyrekcja Centrum Onkologii w tym czasie rozwiąże problem. Obecnie w obrocie prawnym jest 7 wypowiedzeń onkologów klinicznych - dodała.

Rzecznik poinformowała, że w związku z zatwierdzonym planem restrukturyzacji, który jest wdrażany przez dyrekcję, zostaną przeprowadzone oszczędności w zakresie kosztów pracy.

- W 28-łóżkowej klinice obecnie zatrudnione są 54 osoby, a dyrekcja zwróciła się z prośbą o wskazanie około czterech osób do ewentualnego zwolnienia lub wskazania osób, których etaty wygasną w sposób naturalny. Klinika przynosi ponad jeden milion złotych straty każdego miesiąca - podała Łuczyńska.

PAP - Małgorzata Wosion-Czoba