PAP/Rynek Zdrowia | 06-12-2018 16:20

Wiceminister zdrowia: jeszcze w grudniu wejdą w życie przepisy o profilaktycznej mastektomii

Rozporządzenia regulującego zasady refundacji zabiegu profilaktycznej mastektomii powinno wejść w życie jeszcze w tym roku - poinformował w czwartek (6 grudnia) wiceminister zdrowia Zbigniew Król.

Zbigniew Król, wiceminister zdrowia; FOT. PTWP

Wiceminister zdrowia odpowiadał w Sejmie na pytania posłów. Ewa Kołodziej, Marek Hok i Mirosława Nykiel pytali m.in. o termin wprowadzenia w życie rozporządzenia regulującego zasady refundacji zabiegu profilaktycznej mastektomii u kobiet z grupy bardzo wysokiego i wysokiego ryzyka zachorowania na nowotwór piersi, jako świadczenia gwarantowanego.

- Rozporządzenie dotyczące profilaktycznej mastektomii chcemy wysłać do Rządowego Centrum Legislacji w przyszłym tygodniu, z terminem wejścia w dniu podpisania. To jeszcze będzie w tym roku - powiedział wiceminister zdrowia. - NFZ jest przygotowany do tego, żeby szybko przygotować zarządzenie - zapewnił.

Szacuje się, że około 100 tys. Polek jest nosicielkami genu BRCA1 (lub rzadziej BRCA2), który zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi i raka jajnika. Znalezienie takiej mutacji nie oznacza, że dana kobieta na pewno zachoruje na nowotwór - ryzyko dla każdej pacjentki jest oceniane indywidualnie.

Mastektomia jest zabiegiem polegającym na usunięciu całej piersi. Najsłynniejszą na świecie pacjentką, która poddała się profilaktycznie mastektomii, jest aktorka Angelina Jolie.

Katarzyna Lechowicz-Dyl (PAP)