• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wiceminister Warczyński: złożenie wniosku do TK przez NIL jest dziwne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 16 kwietnia 2015 14:11

Do złożonego przez NIL wniosku w sprawie niekonstytucyjności pakietu onkologicznego Ministerstwo Zdrowia będzie mogło się odnieść po przeczytaniu jego uzasadnienia - powiedział wiceminister zdrowia Piotr Warczyński.

Wiceminister Warczyński: złożenie wniosku do TK przez NIL jest dziwne
Wiceminister Piotr Warczyński, Fot. PTWP

Wiceminister Piotr Warczyński był obecny w czwartek (16 kwietnia) w Senacie, gdzie przekazywał posłom informację na temat realizacji pakietu onkologicznego.

Odpowiedział m.in. na pytanie Jana Marii Jackowskiego (PiS) o stosunek resortu zdrowia do złożonego w czwartek przez Naczelną Radę Lekarską do Trybunału Konstytucyjnego wniosku o zbadanie zgodności z ustawą zasadniczą niektórych zapisów pakietu.

Wiceminister przekazał, że wie o tym wniosku jedynie z mediów, choć przedstawiciele resortu spotykają się z NRL regularnie, a przedstawiciel Rady zasiada też w działającym w MZ zespole monitorującym funkcjonowanie pakietu.

- Żadnego sygnału wcześniejszego w tym zakresie nie mieliśmy, poza tym, że NRL podjęła taką uchwałę. (...) Do wniosku będziemy mogli się odnieść po przeczytaniu jego uzasadnienia - podkreślił.

Zaznaczył, że w jego ocenie złożenie tego wniosku jest "trochę dziwne", bo - jak zaznaczył - pakiet onkologiczny, podobnie jak inne projekty rządowe, przeszedł pełną ścieżkę legislacyjną i oceniali go prawnicy, także ci w Sejmie i Senacie.

- Nasze przeświadczenie jest takie, że jest on w pełni zgodny z konstytucją - powiedział.

Odnosząc się do podnoszonego przez NRL zapisywania pacjentów z kartą DiLO do odrębnej, szybszej kolejki na badania diagnostyczne, wiceminister Warczyński zwrócił uwagę, że obecnie także inni pacjenci są objęci specjalnymi regulacjami, np. zakażeni wirusem HIV, chorzy na choroby zakaźne czy hemofilię.

Odpowiadając na pytania senatorów, wiceminister podkreślił, że środowisko lekarzy POZ do tej pory nie zgłaszało problemów dotyczących wydłużenia czasu wizyty pacjenta związanej z wystawieniem karty DiLO, "choć należy przyjąć, że czas wizyty, w trakcie której trzeba wypełnić kartę, wydłużył się". Zaznaczył, że kwestia ta nie jest problematyczna, bo lekarz POZ średnio w ciągu roku ma trzech pacjentów, którym powinien wystawić kartę.

Pytany o koszt funkcjonowania pakietu, powiedział, że "kosztuje on tyle samo, co wcześniej kosztował obszar onkologii", bo - jak zaznaczył - choć pakiet zmienił zasady finansowania świadczeń, nie zmienił wysokości tego finansowania.

Senatorowie pytali wiceminister Warczyńskiego także o to, dlaczego przed wprowadzeniem pakietu nie odbył się pilotaż funkcjonujących w jego ramach rozwiązań. Ten wskazał, że każdy pilotaż, np. na skutek ograniczenia terytorialnego zasięgu jego działania, wiązałby się z ograniczeniem równego dostępu do ochrony zdrowia, który gwarantowany jest w konstytucji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum