• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wczesne wykrycie uszkodzenia serca po leczeniu nowotworów możliwe dzięki...

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 20 lutego 2019 15:10

Badanie metodą rezonansu magnetycznego pozwala bardzo wcześnie wykryć uszkodzenie serca spowodowane leczeniem onkologicznym - informuje "Journal of the American College of Cardiology" (JACC).

Wczesne wykrycie uszkodzenia serca po leczeniu nowotworów możliwe dzięki...
Do uszkodzenia mięśnia sercowego dochodzi u około 25 proc. pacjentów leczonych typowymi lekami przeciwnowotworowymi. Fot. Arch. RZ

Co  roku w Europie wykrywanych jest 4 miliony nowych zachorowań na nowotwory. Stosowane w onkologii leki często mają poważne skutki uboczne, przy czym do najważniejszych należy kardiotoksyczność. Do uszkodzenia mięśnia sercowego dochodzi u około 25 proc. pacjentów leczonych typowymi lekami przeciwnowotworowymi. Skutkiem może być przewlekła choroba serca, a nawet przedwczesny zgon.

Badając świnie leczone przeciwnowotworowymi antracyklinami, naukowcy z hiszpańskiego Centro Nacional de Investigaciones Cardiovasculares (CNIC) zidentyfikowali bardzo wcześnie pojawiający się marker wskazujący na częste w przypadku takiej terapii uszkodzenie serca. Świnia jest szczególnie przydatnym modelem eksperymentalnym w badaniach sercowo-naczyniowych, ponieważ jej serce jest bardzo podobne do ludzkiego.

Jak wyjaśnił koordynujący badania kliniczne w CNIC dr Borja Ibanez, wykrycie wywołanego przez lek uszkodzenia na bardzo wczesnym etapie umożliwi zapobieganie dalszemu pogorszeniu funkcjonowania serca oraz ściślejsze dostosowanie terapii do potrzeb pacjenta.

Odkrycie było możliwe dzięki nowemu modelowi kardiotoksyczności indukowanej antracykliną opracowanemu przez zespół CNIC. Świniom przez 10 tygodni podawano coraz większe dawki doksorubicyny - leku z grupy antracyklin. Pozwoliło to lekowi gromadzić się w mięśniu sercowym bez wystawiania na jego silne działanie innych narządów.

Korzystając z zaawansowanej technologii rezonansu magnetycznego najnowszej generacji, naukowcy mogli co tydzień badać szereg parametrów, a co za tym idzie - identyfikować wskaźniki uszkodzeń znacznie wcześniej niż zmiany któregokolwiek z markerów używanych obecnie do badań klinicznych. Dotychczasowe metody często wykrywają uszkodzenie, gdy są one już nieodwracalne.

Jak się okazało, pierwszym parametrem wskazującym na patologiczne zmiany w sercu jest widoczne w mapowaniu T2 nagromadzenie wody (obrzęk). Odkrycie to zostało potwierdzone badaniami histopatologicznymi.

Jak wyjaśnił pierwszy autor, Carlos Galán-Arriola, obrzęk występuje, ponieważ doksorubicyna zaczyna uszkadzać mitochondria wewnątrz komórek mięśnia sercowego, (kardiomiocytów), zaś to uszkodzenie wywołuje obrzęk komórek. Mitochondria są "generatorami energii" wewnątrz naszych komórek, a ich trwałe uszkodzenie prowadzi do poważnego i nieodwracalnego nieprawidłowego działania mięśnia sercowego.

Dostępność wczesnego markera kardiotoksyczności może pomóc lekarzom w identyfikacji pacjentów, którzy tolerują leczenie antracykliną nawet w dużych dawkach. W tej grupie pacjentów nawrót nowotworu można leczyć antracyklinami w wysokich dawkach - są wtedy najbardziej skuteczne. U innych pacjentów pojawienie się markera przy małej dawce antracykliny może wskazywać na potrzebę zmiany chemioterapii lub zastosowania leków chroniących serce.

Wyniki badania JACC mogą pomóc w zapobieganiu poważnym skutkom ubocznym doświadczanym przez chorych otrzymujących chemioterapię, a ponadto otworzyć drogę do nowych terapii opartych na transplantacji zdrowych mitochondriów, pobranych z innych komórek pacjenta. Takie podejście nie było wcześniej stosowane i stanowiłoby zmianę paradygmatu w leczeniu chorób serca.

Chociaż wyniki są bardzo obiecujące, potrzebne jest ich potwierdzenie w badaniach z udziałem pacjentów. Zespół badawczy rozpoczął już badanie kliniczne we współpracy z Hospital Universitario Fundación Jiménez Díaz. Badanie to stanowi część projektu MATRIX, którego celem jest opracowanie innowacyjnych metod leczenia kardiotoksyczności związanej z nowotworami.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum