Ważne zmiany w leczeniu raka nerki. Dobra wiadomość dla chorych
Od maja 2022 roku pojawiły się nowe terapie stosowane w I i III linii leczenia raka nerki. Dodatkowo wprowadzono zmiany zakresów kryteriów kwalifikacji do programu lekowego.

- Od 1 maja 2022 roku pozytywne decyzje refundacyjne zwiększyły dostęp polskich pacjentów do wielu terapii m.in. w raku nerki
- W programie B.10 pojawiły się nowe terapie stosowane w I i III linii leczenia
- Dodatkowo wprowadzono zmiany zakresów kryteriów kwalifikacji, w tym zniesiono obowiązek wykonania nefrektomii, zagwarantowano możliwość ponownej oceny progresji choroby i wzajemną zamianę inhibitorów kinaz tyrozynowych w I linii terapii
Apteka dolicza dodatkową opłatę za sprzedaż leków nocą
Ważne zmiany w leczeniu raku nerki. Nowe terapie stosowane w I i III linii leczenia
Od 1 maja 2022 roku obowiązuje nowa lista leków refundowanych. Poszerza ona wykazy refundacyjne o 120 produktów bądź nowych wskazań. Pozytywne decyzje refundacyjne zwiększyły dostęp polskich pacjentów do wielu terapii m.in. w raku nerki.
Dzięki decyzjom Ministerstwa Zdrowia nowy program lekowy leczenia raka nerki znacznie efektywniej odpowiada na potrzeby pacjentów i klinicystów.
Rak nerki stanowi blisko 2 procent wszystkich rozpoznawanych na świecie nowotworów złośliwych. W Polsce notuje się około 5 tys. nowych przypadków rocznie, a liczba zachorowań wzrasta każdego roku o 2-3 procent.
U dorosłych pacjentów najczęściej rozpoznawany jest rak nerkowokomórkowy nerki (RCC), który stanowi około 90 proc. wszystkich złośliwych nowotworów nerek. U 30 proc. chorych w momencie rozpoznania stwierdza się przerzuty odległe, a u kolejnych 50 procent w ciągu 3 lat dochodzi do uogólnienia choroby. Zdaniem ekspertów, szans na poprawę wyników leczenia nowotworów nerki należy upatrywać w lepszej profilaktyce, wykrywaniu choroby na wcześniejszym etapie oraz w dostępie do nowych opcji leczenia.
Od 1 maja 2022 roku w programie B.10 pojawiły się nowe terapie stosowane w I i III linii leczenia. Dodatkowo wprowadzono zmiany zakresów kryteriów kwalifikacji, w tym zniesiono obowiązek wykonania nefrektomii, zagwarantowano możliwość ponownej oceny progresji choroby i wzajemną zamianę inhibitorów kinaz tyrozynowych w I linii terapii.
- Mamy nadzieję na dalsze pozytywne zmiany w tym kierunku. Potrzebujemy szerszego wachlarza nowoczesnych terapii skojarzonych, opartych na immunoterapii, tak aby umożliwić pacjentom dostęp do szeregu linii leczenia o odmiennym mechanizmie działania. Szczególnie w przypadku chorych z zaawansowanym rakiem nerki tego typu leczenie staje się kluczowe w opanowaniu procesu nowotworowego - mówi dr hab. n med. Jakub Żołnierek, prezes Stowarzyszenia Polska Grupa Raka Nerki.
ZOBACZ KOMENTARZE (0)