• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Warsztaty laparoskopii w Klinice Ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 05 listopada 2015 18:04

Ginekolodzy z całego kraju szkolą się w technikach laparoskopowych w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. W Klinice Ginekologii ŚCO rozpoczęła się w czwartek (5 listopada) trzecia edycja kursów laparoskopii. Do tej pory wzięło w nich udział ponad 150 ginekologów z całego kraju.

Warsztaty laparoskopii w Klinice Ginekologii Świętokrzyskiego Centrum Onkologii
Warsztaty laparoskopii w Klinice Ginekologii ŚCO. Fot. mat. prasowe

Warsztaty odbywają się na trzech poziomach zaawansowania.

Ginekolodzy zaczynający przygodę z laparoskopią uczestniczą w kursie podstawowym, na którym poznają między innymi zasady bezpiecznego wejścia do jamy brzusznej, anatomię miednicy, zasady działania narzędzi elektrochirurgicznych.

- Lekarzom mającym już za sobą inicjację laparoskopową oferujemy doskonalenie się w bardziej zaawansowanych technikach, w tym w laparoskopowej miomektomii, histerektomii, limpadenektomii, omentektomii. Ci, którzy już samodzielnie wykonują zabiegi laparoskopowe, mogą uczestniczyć w kursie eksperckim - mówi dr Marcin Misiek, kierownik Kliniki Ginekologii w ŚCO.

Szkolenie w technikach zaawansowanych odbywa się po indywidualnym ustaleniu terminów w zależności od możliwości wykonania poszczególnych procedur medycznych. - Nie na co dzień operujemy pacjentów wymagających np. usunięcia węzłów okołoaortalnych - wyjaśnia dr Misiek.

Osoby chcące uczestniczyć w konkretnych operacjach są informowane telefonicznie, aby można było wykonać zabieg w zaplanowanym terminie, najbardziej dogodnym dla pacjenta, a jednocześnie zainteresowany nim lekarz mógł przyjechać i poszerzać swoje umiejętności.

Kurs dla początkujących odbywa się w dniach 5-6 listopada, bierze w nim udział dziesięciu ginekologów, między innymi z Warszawy, Szczecina, Białegostoku. Kurs dla zaawansowanych rozpocznie się 10- 11 grudnia. Uczestnicy nie wnoszą żadnych opłat. Informacje o zapisach w sekretariacie Kliniki Ginekologii ŚCO (tel. 41 367 43 58).

Inicjatorem pierwszych szkoleń był prof. Mariusz Bidziński, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej w 2012 roku. Obecnie kierownikiem kolejnych edycji kursów jest doktor Marcin Misiek, kierujący Kliniką Ginekologii w ŚCO - podaje w informacji dla prasy Izabela Opalińska, specjalista ds. komunikacji społecznej, informacji i edukacji ŚCO w Kielcach.

Nadzór merytoryczny nad kursami sprawuje profesor nauk medycznych Wojciech Rokita, kierownik Kliniki Ginekologii i Położnictwa w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kielcach (konsultant dla województwa świętokrzyskiego w dziedzinie ginekologii i położnictwa), wśród wykładowców są również lekarze pracujący na co dzień w Klinice Ginekologii i Klinice Anestezjologii ŚCO.

Klinika Ginekologii ŚCO jest uznanym w kraju ośrodkiem leczniczo - badawczym. Została przyjęta w struktury Środkowoeuropejskiej Grupy Badawczej ds. Ginekologii Onkologicznej (CEEGOG) a także Europejskiej Sieci ds. Badań nad Zindywidualizowanym Leczeniem Nowotworów Trzonu Macicy (ENITEC), ubiega się również o akredytację Europejskiego Towarzystwa Ginekologii Onkologicznej (ESGO), co pozwoli lekarzom odbywającym specjalizację w świętokrzyskim ośrodku uzyskiwać tytuł w dziedzinie ginekologii onkologicznej.

Na potrzeby szkoleń ŚCO zakupiło za ponad 1 mln złotych z funduszy jedną z najnowocześniejszych w kraju kolumn laparoskopowych - z możliwością obrazowania 3D wraz z laserem przystosowanym do pracy laparoskopowej.

Jako jedna z niewielu w Polsce Klinika Ginekologii ŚCO wykonuje zabiegi laparoskopowe z wykorzystaniem noża wodnego. Instrumentarium dostępne w KG ŚCO pozwala przeprowadzać rozległe zabiegi laparoskopowe w sposób bardzo skuteczny i bezpieczny dla pacjentek.

Zespół medyczny uczestniczący w warsztatach nie otrzymuje za nie wynagrodzenia, a środki uzyskane dzięki ich prowadzeniu służą zakupowi innowacyjnych instrumentariów operacyjnych dla ŚCO.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum