• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Warszawa: w CSK WUM wykonano pierwszą w Polsce termoablację guza płuca

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2019 11:44

W Samodzielnym Publicznym Centralnym Szpitalu Klinicznym Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego w Warszawie radiolodzy interwencyjni Grzegorz Rosiak, Krzysztof Milczarek i Dariusz Konecki przeprowadzili pierwszy w Polsce zabieg termoablacji guza płuca.

Warszawa: w CSK WUM wykonano pierwszą w Polsce termoablację guza płuca
Operacji poddano 50-letniego pacjenta Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

Operacji poddano 50-letniego pacjenta, u którego zniszczono przerzuty raka jelita grubego do płuca i wątroby. Zabieg polegał na wprowadzeniu przez skórę igły, której końcówkę umieszczono w guzkach przerzutowych i zniszczono je za pomocą wysokiej temperatury - informuje Gazeta Wyborcza.

Termoablację stosuje się powszechnie w leczeniu nowotworów płuca w większości krajów Unii Europejskiej, USA czy Kanadzie. Ich doświadczenia pokazują, że zniszczenie guza płuca za pomocą rozgrzanej igły jest dobrze tolerowane przez pacjentów. Bywa, że problem powraca i konieczne jest przeprowadzenie kolejnego zabiegu. W przypadku innych metod stan chorego zazwyczaj już na to nie pozwala.

Termoablacja adresowana jest do pacjentów z małym (do 2-3 cm) ogniskiem raka płuca, u których stan ogólny nie pozwala na wykonanie operacji. Druga grupa to chorzy z nowotworem wtórnym.

W Polsce NFZ nie finansuje jeszcze tej metody leczenia nowotworów płuca, refundowana jest natomiast od wielu lat termoablacja guzów przerzutowych do wątroby, najczęściej z jelita grubego i guzów neuroendokrynnych.

Więcej: zdrowie.gazeta.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum