• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Warszawa: start-up rozwija mammodiagnozę prowadzoną przez niewidomych

Autor: Tok FM/Rynek Zdrowia • • 30 lipca 2019 12:12

Pierwszy start-up, który zajął się tematyką badań piersi przez osoby niewidome to pomysł Lidii Rakow. Uznała ona, że warto wykorzystać szczególne zdolności sensoryczne osób niewidomych i słabowidzących do wczesnego wykrywania raka piersi metodą palpacyjną. Takie badania prowadzone są już na świecie.

Warszawa: start-up rozwija mammodiagnozę prowadzoną przez niewidomych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Autorka start-upu uzyskała na ten cel grant z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Jak sama przyznaje zależało jej na tym, by stworzyć system kształcenia osób niewidomych tak, aby powstał dobry system profilaktyki.

Badanie piersi wykonywane przez osoby niewidome trwają około 30 minut. Bywa, że w badaniu palpacyjnym udaje się wykryć już kilkumilimetrowe zmiany. 

Jak mówią mammodiagności, badanie jakie przeprowadzają rozpoczyna się od wywiadu zdrowotnego na temat nowotworów piersi i jajnika w rodzinie. Następnie pacjentka zostaje odpowiednio ułożona do badania a specjalista przeprowadza badanie piersi trzema metodami: spiralną, liniową oraz zegarową. Jeśli wykrywa jakąś zmianę, to ją opisuje i zachęca pacjentkę do dalszych badań w diagnostyce.

Pomysł popiera prof. Krzysztof Czajkowski, kierownik II Katedry i Kliniki Położnictwa i Ginekologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, konsultant krajowy do spraw ginekologii i położnictwa. W jego ocenie niewidomi mammodiagności mogą być pomocni w wykrywaniu małych zmian w gruczole piersiowym, ale też w uczeniu kobiet, w jaki sposób same powinny się badać.

Więcej: www.tokfm.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum