• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Warszawa: powstanie Akademicki Ośrodek Onkologiczny

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 19 października 2016 18:21

Warszawski Uniwersytet Medyczny i Centrum Onkologii - Instytut im. Marii Skłodowskiej Curie chcą zacieśnić współpracę - wzmocnić potencjał naukowo-badawczy oraz poszerzyć bazę dydaktyczną i usługową. To mądra kooperacja - uważa wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas.

Warszawa: powstanie Akademicki Ośrodek Onkologiczny
FOT. Archiwum RZ; zdjęcie ilustracyjne

List intencyjny podpisali w środę (19 października), w obecności wiceministra, rektor WUM prof. Mirosław Wielgoś oraz dyrektor COI prof. Jan Walewski.

Celem porozumienia jest m.in. udzielanie wysokospecjalistycznych świadczeń zdrowotnych z udziałem pracowników obu podmiotów; prowadzenie wspólnych projektów naukowych i naukowo-badawczych a także stworzenie nowoczesnej bazy służącej kształceniu przed i podyplomowemu kadr medycznych oraz udzielaniu świadczeń w dziedzinie onkologii.

Dyrektor Centrum prof. Walewski mówił, że Instytut i WUM dojrzały do wspólnego działania, aby utworzyć onkologię akademicką na wysokim poziomie. Są już, jak podkreślił, scenariusze zmaterializowania współpracy w co najmniej trzech obszarach - kształcenia studentów, udzielania świadczeń i badań naukowych.

- Z badaniami naukowymi w Polsce jest krucho, bo dobrze idą tylko te, które są sponsorowane przez firmy farmaceutyczne, badania akademickie - inicjowane przez lekarzy i naukowców są w zaniku, ponieważ istnieją olbrzymie bariery w finansowaniu i trudności administracyjne. Współpraca Centrum i Uniwersytetu może ułatwić inicjowanie badań - wskazał.

Jak dodał, Instytut ma wyspecjalizowaną kadrę onkologów, ale nie ma lekarzy wielu innych dziedzin medycyny. - Połączenie sił otwiera nowe możliwości - ocenił prof. Walewski.

Rektor WUM prof. Wielgoś wskazywał, że podpisanie listu to akt symboliczny, ale mający mocne podstawy. - To nie jest pomysł chwili, podpisanie w świetle jupiterów porozumienia, które pójdzie do szuflady. Mamy ustalony plan współpracy - federacji dwóch silnych jednostek - jednej silnej na polu akademickim, a drugiej silnej w temacie onkologii - powiedział dziennikarzom.

Jak wskazał, przedsięwzięcie jest ważne, bo WUM, będący wiodącą uczelnią medyczną w Polsce, "boryka się z deficytem onkologii". - Od wielu lat władze uczelni zabiegały o stworzenie onkologii akademickiej. Były wielkie plany stworzenia własnego ośrodka, ale są to bardzo duże koszty. Niestety nawet najpiękniejszy pomysł, jeśli jest mało realny, pozostanie w sferze planów - powiedział rektor WUM.

Jego zdaniem, na współpracy WUM z Instytutem skorzystają także pacjenci. - Będziemy mogli połączyć możliwości diagnostyczne-terapeutyczne obu stron - podkreślał.

Wiceminister zdrowia Jarosław Pinkas stwierdził, że jest pewien, iż porozumienie to więcej niż list intencyjny i niebawem będzie można zobaczyć jego efekty i mówić o warszawskiej akademickiej szkole onkologicznej.

- Tego w Polsce brakuje; wiemy jakie są deficyty w kształceniu lekarzy, jeśli chodzi o onkologię - powiedział Pinkas. Jak zaznaczył, Uniwersytet i Centrum będą partnerami, a współpraca będzie mądrą kooperacją.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum