• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Warszawa: pionierski zabieg w leczeniu nowotworu oka w CZD

Autor: KR/Rynek Zdrowia • • 30 marca 2015 13:17

Po raz pierwszy w Polsce lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie przeprowadzili zabieg dotętniczego podania chemioterapeutyku w leczeniu złośliwego nowotworu oka - siatkówczaka.

Warszawa: pionierski zabieg w leczeniu nowotworu oka w CZD

Jak informuje Instytut Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka, wykorzystanie tej metody daje szansę chorym na siatkówczaka dzieciom, po pierwsze na przeżycie, ale także zachowanie gałki ocznej oraz widzenia. Do tej pory zdarzało się, że jedyną możliwością była amputacja gałki ocznej. Podanie chemioterapeutyku (melphalanu) bezpośrednio do tętnicy ocznej wymaga bardzo dużych umiejętności, wykonywane jest przez radiologa interwencyjnego.

Chemię podaje się bardzo precyzyjnie poprzez tętnicę udową, bezpośrednio do tętnicy ocznej, która jest niewielka, wąska i stanowi odgałęzienie tętnic mózgowych. Ta metoda pozwala na bezpośrednie podanie melphalanu w dużym stężeniu do gałki ocznej, czyli bezpośrednio w celu zabicia guza.

Do tej nowatorskiej metody kwalifikuje się pacjentów, głównie z guzem umiejscowionym w tylnej części gałki ocznej, w przypadku których np. leczenie laserem czy brachyterapia nie są skuteczne. Metoda dotętniczego podania melphalanu nie była dotąd stosowana w Polsce, a stosuje ją kilka ośrodków na całym świecie (m.in. Wielka Brytania, czy Stany Zjednoczone).

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum