×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Warszawa: otwarto bezpłatną poradnię dla stomików

Autor: PWX/Rynek ZdrowiaOpublikowano: 15 października 2014 14:56Zaktualizowano: 15 października 2014 15:25

W poradni w Warszawie dyżurują doświadczone pielęgniarki stomijne. Udzielają informacji na temat pielęgnacji i higieny stomii, a także doradzają jak prawidłowo dobrać sprzęt stomijny.

Warszawa: otwarto bezpłatną poradnię dla stomików
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Szacuje się, że w Polsce jest ok. 40 tysięcy stomików. Jednak ich liczba stale rośnie, gdyż coraz częściej zaleca się czasowe wyłonienie stomii. Pacjenci otrzymują na oddziale wskazówki odnośnie pielęgnacji i funkcjonowania ze stomią. Jednak po powrocie do domu mogą często liczyć jedynie na siebie.

- Edukacja w zakresie pielęgnacji i higieny stomii jest bardzo ważna w procesie rekonwalescencji pacjenta. Takie wsparcie daje pacjentowi szansę na drugie życie i szybszy powrót do codziennych czynności, potem do normalnego funkcjonowania  - mówi Agnieszka Wołowicz, pielęgniarka stomijna z poradni stomijnej w Warszawie.

W poradni w Warszawie dyżurują doświadczone pielęgniarki stomijne. Udzielą one informacji na temat pielęgnacji i higieny stomii, a także doradzą jak prawidłowo dobrać sprzęt stomijny. Istotna jest także możliwość uzyskania wsparcia ze strony psychologa, czy konsultacji z lekarzem. Wśród ekspertów znajdują się również dietetycy, udzielający porad jak prawidło zbilansować dietę w przypadku wyłonionej stomii, jak również rehabilitanci pomagający powrócić do dawnej sprawności fizycznej.

Świadomość społeczna w zakresie stomii jest nadal niska. Wyniki  badania „Personel medyczny o komforcie życia stomików”, przeprowadzonego wśród  pielęgniarek, wskazują, że 87 proc. stomików odczuwa lęk przed stomią, a ponad połowa zmienia swoje plany życiowe. Tylko 49 proc. pacjentów jest edukowana przed operacją wyłonienia stomii na temat konsekwencji, z jakimi się ona wiąże.

- Często z powodu wstydu i obawy przed brakiem akceptacji nie ma osoby, do której mógłby się zwrócić ze swoim problemem. Poradnia stomijna jest miejscem, gdzie nie tylko spotka się ze zrozumieniem, ale także otrzyma specjalistyczne wsparcie ze strony psychologa. Placówki te pełnią kluczową rolę w procesie akceptacji nowej sytuacji życiowej - zaznacza Andrzej Piwowarski, prezes Polskiego Towarzystwa Stomijnego POL-ILKO i współorganizator kampanii „STOMAlife. Odkryj stomię”.

Poradnie stomijne powstają w ramach kampanii społecznej „STOMAlife. Odkryj stomię”. Jej celem jest walka z wykluczeniem społecznym dotykającym stomików. Misją inicjatywy jest zbudowanie powszechnej akceptacji dla stomików, tak by bez obaw mogli powrócić do normalnej aktywności zawodowej i społecznej.

Poradnia stomijna w Warszawie znajduje się przy ulicy Czerniakowskiej 231. Zarówno dla stomików, jak i ich najbliższych wizyty są bezpłatne, nie trzeba mieć na nie skierowania, a wcześniejsza rejestracja odbywa się drogą telefoniczną pod numerem 665 788 008.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum