• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Warszawa: nowy szpital z pierwszym w Polsce urządzeniem NanoKnife - otwarty

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 27 maja 2013 14:10

W poniedziałek (27 maja) został uroczyście otwarty w Warszawie Szpital św. Elżbiety - Mokotowskie Centrum Medyczne Sp. z o.o., działający w zrewitalizowanym obiekcie dawnego Szpitala Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety przy ul. Goszczyńskiego. Placówka dysponująca jedynym w Polsce urządzeniem NanoKnife kładzie nacisk głównie na leczenie w zakresie onkologii.

Warszawa: nowy szpital z pierwszym w Polsce urządzeniem NanoKnife - otwarty

W lecznicy będą działały oddziały ortopedii i traumatologii narządu ruchu, chirurgii onkologicznej i ogólnej, chirurgii plastycznej, gastroenterologii, laryngologii i fonochirurgii z pododdziałem laryngologii dziecięcej, nefrologii, neurochirurgii, anestezjologii i intensywnej terapii, onkologii chorób piersi i chirurgii rekonstrukcyjnej, proktologii oraz urologii (uroonkologii), a także poradnie specjalistyczne.

Szpital św. Elżbiety dysponuje łącznie 146. łóżkami w 1-, 2- i 3-osobowych salach pacjentów, w tym 12. łóżkami opieki pooperacyjnej i 6. stanowiskami AOIT oraz 12 stanowiskami chemioterapii ambulatoryjnej, a ponadto izbą przyjęć, centralnym blokiem operacyjnym (5 sal operacyjnych), zakładem diagnostyki obrazowej, 6. gabinetami zabiegowymi, poradnią z 12. gabinetami badań, laboratorium analitycznym, centralną sterylizatornią oraz apteką szpitalną.

Lecznica jest pierwszym ośrodkiem w Polsce posiadającym urządzenie NanoKnife, wykorzystujące nowatorską metodę nietermicznej ablacji, działającą w oparciu o nieodwracalną elektroporację błony komórkowej. Pozwala ona na trwałe uszkodzenie komórek, przy jednoczesnym zachowaniu funkcji struktur ważnych dla organizmu: naczyń krwionośnych, nerwów, dróg żółciowych. Aparatura daje możliwość leczenia zmian nowotworowych uznawanych dotychczas za nieoperacyjne i skazujących pacjentów na leczenie paliatywne.

Zabieg z zastosowaniem NanoKnife polega na aplikacji 3-6 sond w kształcie igieł w trakcie operacji pod kontrolą USG lub przez skórę, pod kontrolą tomografu lub USG. W trakcie zabiegu generator NanoKnife wytwarza serię mikrosekundowych impulsów elektrycznych w celu otworzenia "porów" w błonach komórkowych. Impulsy są generowane w odpowiedniej fazie rytmu serca, aby nie zaburzać jego pracy. W wyniku zastosowania odpowiedniego napięcia następuje otwarcie porów oraz nieodwracalne uszkodzenie komórek, które obumierają, a ich pozostałości usuwane są przez układ chłonny. Pozwala to na immunizację pacjenta na własne komórki nowotworowe i zapewnia lepsze wyniki. Jeśli zaistnieje taka konieczność, istnieje możliwość powtarzania zabiegów.

Na razie tego typu zabiegi wykonano u około 3 tys. pacjentów na świecie w leczeniu nieresekcyjnych przypadków raka trzustki, wątroby, prostaty, nerek i płuca. Możliwe jest także leczenie trudnych wznów nowotworów w obrębie węzłów chłonnych i wznów miejscowych po niedoszczętnym leczeniu operacyjnym np. raka jelita grubego, żołądka lub dróg żółciowych.

Technika ta została zaaprobowana w USA i Europie po pomyślnych próbach leczenia zmian wątroby, trzustki, prostaty i nerek, niemożliwych do leczenia innymi metodami. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum