×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Warszawa: NIO rozpoczyna współpracę z amerykańską siecią ośrodków onkologicznych

Autor: NIO, WOK/Rynek Zdrowia31 marca 2021 19:19

Narodowy Instytut Onkologii w Warszawie, National Comprehensive Cancer Network i Alliance for Innovation podpisały umowę o współpracy.

Warszawa: NIO rozpoczyna współpracę z amerykańską siecią ośrodków onkologicznych
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne
  • National Comprehensive Cancer Network (NCCN) zrzesza 31 czołowych ośrodków onkologicznych w Stanach Zjednoczonych
  • Dzięki zawartej umowie eksperci z NCCN podzielą się doświadczeniem w opracowaniu zaleceń postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w onkologii w Polsce
  • W ramach współpracy organizowane będą szkolenia oraz robocze spotkania ekspertów z USA i naszego kraju

National Comprehensive Cancer Network (NCCN) zrzesza 31 czołowych ośrodków onkologicznych w Stanach Zjednoczonych, zapewniających kompleksową opiekę medyczną i będących częścią National Cancer Institute.

Wdrażanie i aktualizacja wytycznych

NCCN podzieli się wiedzą w zakresie tworzenia, wdrażania i aktualizacji wytycznych postępowania diagnostycznego i terapeutycznego w praktyce klinicznej w onkologii. Współpraca ta ma na celu udoskonalenie krajowych wytycznych w wybranych nowotworach co jest jednym z założeń Narodowej Strategii Onkologicznej.

- NCCN definiuje i rozwija wysokiej jakości, wartościową, skoncentrowaną na pacjencie opiekę nad chorymi na raka na całym świecie, między innymi poprzez tworzenie i rozpowszechnianie wytycznych leczenia - mówi dr Robert W. Carlson, CEO NCCN.

NCCN będzie współpracować z najlepszymi ekspertami z Polski w zakresie tworzenia polskich zaleceń opartych na standardach NCCN następnie nad ich w adaptacją, wdrożeniem w praktyce klinicznej w onkologii oraz regularną aktualizacją w przyszłości.

Warto korzystać z dobrych przykładów

- Zawsze warto korzystać z dobrych przykładów. National Comprehensive Cancer Network ma wieloletnie doświadczenie w tworzeniu wytycznych dotyczących praktyki klinicznej. Wytyczne te są dobrze znane i stosowane nie tylko w Stanach Zjednoczonych, ale stanowią wzór do naśladowania dla onkologów na całym świecie - zaznacza prof. Maciej Krzakowski, pełnomocnik dyrektora ds. wytycznych i standardów postępowania diagnostyczno-terapeutycznego w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie Państwowym Instytucie Badawczym (NIO-PIB).

W ramach współpracy organizowane będą szkolenia oraz robocze spotkania ekspertów z obu krajów. Transatlantycka współpraca NIO-PIB, Alliance for Innovation (AFI) i NCCN obejmie również cykl warsztatów edukacyjnych.

Warsztaty edukacyjne

Pierwsze warsztaty edukacyjne pt. „Wytyczne kliniczne - wymiana doświadczeń z National Comprehensive Cancer Network” odbędą się 14 maja br.

- Współpraca z NCCN to ważny krok w kierunku implementacji polskich wytycznych opartych na najlepszych wzorcach w całym kraju. Pozwoli to w niedalekiej przyszłości na zmniejszenie nierówności w opiece onkologicznej, co jest jednym z głównych celów założonych w Narodowej Strategii Onkologicznej – podkreśla prof. Piotr Rutkowski, przewodniczący ministerialnego zespołu ds. Narodowej Strategii Onkologicznej w Polsce.

Współpraca rozpocznie się od realizacji projektu pilotażowego mającego na celu dostosowanie wytycznych NCCN do lokalnych możliwości w tym statusu prawnego nowych technologii stosowanych w opiece zdrowotnej dla wybranego nowotworu. Projekt pilotażowy będzie służył jako model do wdrożenia dalszych opracowań i aktualizacji kolejnych wytycznych.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum