• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Wałbrzych: zapewniają dostęp do brachyterapii w raku płuca i przełyku

Autor: PWX/Rynek Zdrowia • • 07 lipca 2015 13:29

MCO Affidea w Wałbrzychu, usytuowane przy Specjalistycznym Szpitalu im. Sokołowskiego, rocznie leczy kilkuset pacjentów z zastosowaniem nowoczesnej formy brachyterapii. To jedna z niewielu placówek, w której taka terapia jest stosowna w raku płuca i raku przełyku.

Wałbrzych: zapewniają dostęp do brachyterapii w raku płuca i przełyku
Brachyterapię stosuje się w wybranych lokalizacjach nowotworów tj. raku narządu rodnego, płuc i przełyku, Fot. Fotolia

Nowoczesna aparatura pozwala niezwykle precyzyjnie i bezpiecznie leczyć tą metodą guzy umiejscowione w takich narządach jak płuco czy przełyk. Tylko w tym roku w Międzynarodowym Centrum Onkoterapii Affidea w Wałbrzychu (MCO) przeprowadzono już ponad 100 takich zabiegów - podano w informacji prasowej. Dostęp do zabiegu jest bezpłatny.

Brachyterapia jest niezwykle precyzyjną techniką radioterapii, polegającą na bezpośrednim napromienianiu zmian nowotworowych dzięki umieszczeniu źródła promieniowania w samym guzie lub jego okolicach. Metoda ta stosowana jest samodzielnie lub w skojarzeniu z innymi metodami leczenia onkologicznego jak napromienianie wiązkami zewnętrznymi, czyli teleterapią, chemioterapia czy jako uzupełnienie leczenia chirurgicznego.

Brachyterapię stosuje się w wybranych lokalizacjach nowotworów tj. raku narządu rodnego, płuc i przełyku. MCO Affidea w Wałbrzychu jest obecnie jedynym ośrodkiem na terenie Dolnego Śląska gdzie przeprowadza się brachyterapię w raku płuca i raku przełyku - przekazano w informacji prasowej.

- W przypadku zaawansowanego raka płuca czy przełyku brachyterapia pozwala na istotną poprawę jakości życia pacjentów np. zmniejszając duszności. Najważniejsze jest jednak to, że niejednokrotnie przedłuża chorym życie. Lekarze specjaliści często sięgają po brachyterapię wtedy, gdy wyczerpie się skuteczność innych metod leczenia onkologicznego - tłumaczy dr Katarzyna Bojarowska z MCO Affidea w Wałbrzychu.

Baza ośrodków posiadających odpowiedni sprzęt i doświadczenie w brachyterapii śródtkankowej i śródjamowej jest w Polsce wciąż niewystarczająca.

- Każdy chory, który zgłosi się do nas ze zdiagnozowanym nowotworem i dostarczy dokumentację dotyczącą swojej choroby, zostanie przyjęty praktycznie od ręki. W przypadku zakwalifikowania do brachyterapii okres oczekiwania musi jedynie uwzględniać czas niezbędny do przygotowania indywidualnego planu leczenia. W ramach podpisanego kontraktu z NFZ pacjenci leczeni są bezpłatnie - przekazała Iwona Basińska, Dyrektor Regionalna Affidea Polska.

- Wszystkim, którzy tego potrzebują zapewniamy również bezpłatne zakwaterowanie oraz transport do placówki - dodaje.

MCO Affidea w Wałbrzychu jest ośrodkiem partnerskim szpitala Houston Methodist (Texas, USA), który wspiera działalność medyczną Grupy Affidea poprzez wirtualne konsultacje, wykłady oraz systematyczne szkolenia personelu medycznego, jak również poprzez osobiste wizytacje. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum