• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

WUM: przeprowadzili pionierską w Polsce, minimalnie inwazyjną operację resekcji guzów wątroby

Autor: IBX, WUM/ Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2021 12:15

Prof. Tadeusz Wróblewski z Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, wykonał pierwszą w Polsce resekcję dwóch guzów nowotworowych wątroby z dostępu laparoskopowego i torakoskopowego.

WUM: przeprowadzili pionierską w Polsce, minimalnie inwazyjną operację resekcji guzów wątroby
Ta operacja otwiera nowe perspektywy małoinwazyjnego leczenia chorych Fot. WUM

- Wskazaniem do operacji u 72 letniej kobiety (przeprowadzono ją 19 stycznia) były dwa przerzuty raka piersi do wątroby. Lokalizacja pierwszej zmiany nowotworowej w segmencie II/III pozwalała na wykonanie laparoskopowej resekcji części segmentu III i segmentu II wątroby. Położenie drugiej zmiany w tylnej części segmentu VII, wysoko pod przeponą, wykluczało możliwość dostępu laparoskopowego - wyjaśnia prof. Wróblewski.

- W tej sytuacji, jedyną i najmniej inwazyjną metodą usunięcia tego guza była resekcja wątroby z dostępu przez prawą jamę opłucnową i przez przeponę. W pierwszym etapie wykonano część laparoskopową operacji, a następnie, po zmianie ułożenia chorej, przeprowadzono etap torakoskopowy. Operacja trwała 240 minut. Przebieg pooperacyjny był niepowikłany i chora w stanie ogólnym bardzo dobrym opuściła Klinikę w czwartej dobie po operacji - mówi specjalista.

Wykonana po raz pierwszy w Polsce resekcja wątroby z dostępu torakoskopowego 
i przezprzeponowego otwiera nowe perspektywy małoinwazyjnego leczenia chorych, 
u których położenie guza w części wątroby - pod przeponą - uniemożliwia dostęp laparoskopowy. Alternatywą dla tych chorych była do tej pory jedynie operacja otwarta.

Operacja ta to kolejny sukces zespołu Kliniki, który w krótkim czasie wykonał dwie pionierskie laparoskopowe operacje wielonarządowe: resekcję segmentów wątroby II i III 
z lewostronną hemikolektomią i z cholecystektomią oraz resekcję segmentów V i IVb 
z prawostronną hemikolektomią i cholecystektomią. Dzięki wykonaniu tych operacji sposobem laparoskopowym, a ostatniej łącznie z torakoskopią, chorzy onkologiczni mogli wcześniej i w dobrej kondycji rozpocząć dalsze leczenie.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum