• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

WUM: eksperymentalny projekt badawczy nadzieją dla chorych z amyloidozą

Autor: oprac. JJ • Źródło: WUM/Rynek Zdrowia04 sierpnia 2021 18:15

Eksperymentalny projekt badawczy konsorcjum kierowanego przez naukowców WUM dotyczący leczenia tego złośliwego nowotworu otrzyma finansowanie zdobyte w ramach Konkursu Agencji Badań Medycznych.

Kierowany przez naukowców WUM projekt STARLIGHT nadzieją na poprawę rokowani pacjentów z amyloidozą AL. Fot Shutterstock
  • Amyloidoza łańcuchów lekkich (amyloidoza AL) jest nieuleczalnym nowotworem plazmocytowym – brak odpowiedniej terapii wywołuje uszkodzenia m. in. serca lub nerek i śmierci
  • Projekt STARLIGHT, to badanie kliniczne, które obejmie grupę 20 pacjentów z nieleczoną amyloidozą AL
  • W ramach projektu zostaną opracowane dwie zaawansowane i niedostępne dotychczas w Polsce metody typowania amyloidu

Nieuleczalny nowotwór plazmocytowy

Amyloidoza łańcuchów lekkich (amyloidoza AL) jest nieuleczalnym nowotworem plazmocytowym i najczęstszym spośród grupy ponad 30 rzadkich schorzeń nazwanych amyloidozami. W chorobie tej dochodzi do odkładania się amyloidu, czyli nieprawidłowego białka, w przestrzeniach pozakomórkowych różnych narządów, co je uszkadza i uniemożliwia prawidłowe funkcjonowanie.

Brak odpowiedniego leczenia prowadzi do niewydolności zajętych narządów - najczęściej serca lub nerek - i śmierci. Zarówno rozpoznanie jak i wczesne wdrożenie leczenia amyloidozy AL to duże wyzwanie dla lekarzy klinicystów.

Projekt STARLIGHT

Celem projektu STARLIGHT, który zdobył finansowanie, jest przeprowadzenie badania klinicznego w grupie 20 pacjentów z nieleczoną amyloidozą AL, w którym zostanie ocenione ekperymentalne skojarzenie czynnika stymulującego tworzenie kolonii granulocytów i makrofagów (GM-CSF) z niedawno zarejestrowanym i nierefundowanym jeszcze w Polsce schematem immunochemioterapii D-VCD.

Leczenie takie stanowi potencjalnie nadzieję na poprawę rokowania u pacjentów z amyloidozą AL, u których obecnie nie obserwuje się poprawy po zastosowaniu dotychczasowych metod leczenia.

Będzie nowoczesny standard diagnostyki amyloidoz w Polsce.

Dodatkowo, w ramach projektu zostaną opracowane dwie zaawansowane i niedostępne dotychczas w Polsce metody typowania amyloidu: za pomocą mikrodyssekcji laserowej i spektrometrii masowej (MS) oraz mikroskopii immunoelektronowej (IEM). Opracowanie i wdrożenie tych metod do rutynowej praktyki klinicznej wprowadzi nowoczesny standard diagnostyki amyloidoz w Polsce.

Projekt badania STARLIGHT został przygotowany przez zespół pod kierunkiem prof. hab. n. med. Krzysztofa Jamroziaka z Kliniki Hematologii, Transplantacji Szpiku i Chorób Wewnętrznych WUM i zgłoszony do konkursu w ramach Konsorcjum utworzonego przez WUM oraz Narodowy Instytut Onkologii im. M. Skłodowskiej-Curie - Państwowy Instytut Badawczy w Warszawie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum