• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

W sobotę w 26 ośrodkach onkologicznych Biała Sobota

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 01 lutego 2020 08:23

W sobotę (1 lutego) w 26 ośrodkach onkologicznych w Polsce organizowana jest Biała Sobota. Wszyscy chętni mogą skorzystać z bezpłatnych porad, konsultacji i badań onkologicznych - przypomina Ministerstwo Zdrowia.

Fot. Fotolia

W ramach Białej Soboty będą wykonywane badania przesiewowe i inne badania w kierunku wczesnego wykrywania nowotworów, a także udzielane porady onkologiczne. Zaplanowano też wykłady i pogadanki o profilaktyce, wczesnym rozpoznawaniu i możliwościach skutecznego leczenia nowotworów we wczesnych stopniach zaawansowania.

Badania i szkolenia mają się odbywać w godzinach przedpołudniowych. Szczegółowe informacje i listę ośrodków onkologii można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia. Na niektóre badania trzeba się zapisać.

Czytaj też (wykaz ośrodków wraz z opisem programu Białej Soboty w każdym z nich): Ośrodki onkologiczne i poradnie zapraszają w sobotę na bezpłatne badania profilaktyczne i konsultacje

Swój udział w Białej Sobocie zgłosiło w sumie 28 ośrodków, z tym, że w dwóch z nich akcja odbędzie się w następne soboty: w Wojewódzkim Centrum Szpitalnym Kotliny Kłodzkiej - w sobotę 15 lutego, w Wojewódzkim Wielospecjalistycznym Centrum Onkologii i Traumatologii im. Mikołaja Kopernika w Łodzi - w sobotę 22 lutego.

Jednocześnie - jak informuje resort zdrowia - pacjenci mogą wykonać bezpłatne badania profilaktyczne przez cały rok w ramach trzech programów badań przesiewowych: wczesnego wykrywanie raka piersi - mammografia - dla kobiet w wieku 50-69 lat, wykonywana co 2 lata, wczesnego wykrywania raka szyjki macicy - cytologia - dla kobiet w wieku 25-59 lat, wykonywana co trzy lata, wczesnego wykrywania raka jelita grubego - kolonoskopia - dla kobiet i mężczyzn w wieku 55-64 lata, wykonywana co dziesięć lat. Więcej informacji na ten temat na stronie www.planujedlugiezycie.pl w zakładce "bezpłatne badania".

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Jak zaznacza resort zdrowia, jest to doskonała okazja do przypomnienia, jak ważna w zapobieganiu chorobom nowotworowym jest profilaktyka. Palaczom przypomina, że dym tytoniowy jest jednym z najczęstszych czynników rakotwórczych. Jego działanie na organizm porównywalny jest do metali ciężkich lub azbestu. W jednym papierosie znajduje się około 7 tys. różnych związków i cząstek chemicznych, z czego aż ponad 70 wykazuje silne działanie rakotwórcze.

Według najnowszych danych Krajowego Rejestru Nowotworów w 2017 r. w Polsce na nowotwory złośliwe zachorowało niemal 165 tys. osób. 

PAP - Karolina Mózgowiec

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum