• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

W sobotę drzwi otwarte w Świętokrzyskim Centrum Onkologii

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 29 stycznia 2019 15:11

Konsultacje lekarskie, bezpłatne badania profilaktyczne chorób nowotworowych, prelekcje i pokazy medyczne zaplanowano na sobotę (2 lutego) w Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO) w Kielcach w ramach drzwi otwartych tej placówki.

W sobotę drzwi otwarte w Świętokrzyskim Centrum Onkologii
Fot. SCO

Dzień drzwi otwartych ŚCO jest organizowany z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem, który przypada 4 lutego.

- Nadal onkologia jest problemem wstydliwym. Tak jak nikt nie wstydzi się przyznać do przebytego zawału serca, tak chorobami onkologicznymi ludzie się nie chwalą. Dzień otwarty ŚCO dla osób, które mają pewne wątpliwości, obawy co do stanu swojego zdrowia, to dzień, kiedy mogą przyjść incignito, nie w tłumie pacjentów, tylko jako osoby zdrowe - podkreślił podczas wtorkowej (29 stycznia) konferencji prasowej dyrektor ŚCO prof. Stanisław Góźdź.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę, między godziną 9.00 a 13.00. Zaplanowano rozmowy i konsultacje z lekarzami i możliwość wykonania badań: cytologii i mammografii dla kobiet, a także w kierunku wykrywania nowotworów głowy i szyi - badania fiberoskopowego (w ostatnim wypadku obowiązują zapisy).

W holu ŚCO będzie można zmierzyć sobie ciśnienie, poziom tlenku węgla w wydychanym powietrzu, wskaźnik masy ciała BMI i tkanki tłuszczowej. Zaplanowano poradnictwo antytytoniowe i dietetyczne, instruktaż samobadania piersi i pokazy pierwszej pomocy przedmedycznej.

Będzie można posłuchać wykładów: "Rak szyjki macicy - fakty i mity", "Jak słuchać swojego organizmu", "Nowotwory głowy i szyi - zasady profilaktyki", które poprowadzą specjaliści z ŚCO. Odbędą się także spotkania z przedstawicielami stowarzyszeń pacjentów z chorobami nowotworowymi piersi, jajnika, prostaty, jelita grubego i krtani, działającymi przy ŚCO.

Szczegóły przedsięwzięcia będą dostępne na stronie internetowej ŚCO.

Prof. Góźdź przypomniał, że ŚCO prowadzi na co dzień szeroką działalność na rzecz profilaktyki chorób nowotworowych w woj. świętokrzyskim. Placówka do badań prowadzonych w terenie wykorzystuje cytomammobus i cytobus.

Kierownik projektów profilaktycznych mammograficznych w ŚCO dr Małgorzata Biskup podała, że w 2017 r. placówka wykonała 4,6 tys. badań, po których 200 kobiet skierowano na pogłębioną diagnostykę. Z kolei w 2018 r. zrobiono 7,3 tys. badań profilaktycznych, z czego 270 kobiet skierowano na dalsze badania.

- W większości przypadków na szczęście zmiany okazały się łagodnymi. Ciągle zachęcamy do wykonywania badań, do uczestniczenia w spotkaniach edukacyjnych, które organizujemy na terenie całego województwa. Przypominamy, w sytuacji, kiedy zostanie zdiagnozowana choroba, że ŚCO jest jednym z wiodących w Polsce ośrodków, jeśli chodzi o leczenie chorób piersi - podkreśliła Biskup.

Kierownik Zakładu Profilaktyki Onkologicznej ŚCO dr Leszek Smorąg opisywał, że zachorowalność na raka szyjki macicy w regionie w 2016 r. była o około połowę mniejsza niż w 1999 r.

- Staramy się być wszędzie (…) Mamy taką sytuację, że zapotrzebowaniem na nasze usługi profilaktyczne czasami przekracza nasze możliwości - wprowadzimy drugą zmianę w cytobusie i cytomammobusie. Są miejscowości, gdzie jest zapotrzebowanie na 12 godzin pracy dziennie - jednorazowa na każdy dzień na badanie cytologiczne umawia się ponad sto osób - opisywał Smorąg.

Lekarz z Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi ŚCO Jakub Spałek przypomniał, że program profilaktyki nowotworów głowy i szyi jest realizowany przez placówkę od ponad roku w czterech województwach. Jego celem jest przebadanie 12 tys. osób. Na potrzeby programu przeszkolono ponad 360 lekarzy i pielęgniarek z 90 placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

- Wysokospecjalistyczne badanie laryngologiczne - nasofiberoskopia - jest bezbolesne, bezinwazyjne, a pozwala wykryć zmianę na wczesnym etapie zaawansowania - opisywał.

Spałek przypomniał, że objawami alarmowymi w przypadku nowotworów głowy i szyi są: chrypka, ból gardła, problemy z połykaniem, krwawy wyciek z nosa, guz na szyi lub niedrożność nosa - jeśli trwają powyżej trzech tygodni. Lekarz zwrócił uwagę, że takie objawy często są mylone ze zwykłą infekcją - dlatego są bagatelizowane, a pacjenci zgłaszają się do lekarzy, gdy już jest bardzo trudno im pomóc.

Większość projektów profilaktycznych prowadzonych przez ŚCO jest współfinansowana z funduszy Unii Europejskiej.

Według danych przedstawionych podczas konferencji, obejmujących 2016 r., w woj. świętokrzyskim najwięcej mężczyzn zachorowało na raka prostaty, płuc i oskrzeli, skóry. Z kolei najwięcej kobiet zachorowało na raka piersi, skóry, płuc i oskrzeli. Do zgonów zarówno w przypadku kobiet, jak i mężczyzn najczęściej doprowadzał rak płuc.

Świętokrzyskie Centrum Onkologii jest jedną z najmłodszych i najnowocześniejszych takich placówek w Polsce. Każdego roku trafia tu ponad 165 tys. pacjentów z woj. świętokrzyskiego i sąsiednich. W strukturach ŚCO działa 14 klinik i 30 poradni specjalistycznych. Diagnostykę realizują wyposażone w wysokospecjalistyczny sprzęt zakłady - laboratoria. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum