×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

W sobotę Dzień Otwarty Zakładu Radioterapii Nieonkologicznej w Gliwicach

Autor: oprac. KK • Źródło: PAP10 czerwca 2023 08:28Aktualizacja: 10 czerwca 2023 08:59

W sobotę Narodowy Instytut Onkologii w Katowicach organizuje Dzień Otwarty Zakładu Radioterapii. W tym roku będzie poświęcony radioterapii nieonkologicznej, który jest jedną ze specjalizacji gliwickiego ośrodka.

W sobotę Dzień Otwarty Zakładu Radioterapii Nieonkologicznej w Gliwicach
Dzień Otwarty jest skierowany nie tylko dla pacjentów, ale także dla osób zainteresowanych tym sposobem leczenia. Fot. Shutterstock

 

Co wiemy dziś o radioterapii?

Radioterapia to leczenie promieniowaniem jonizującym, które jest niewidzialne dla oka. To jedna z trzech terapii chorych na nowotwory złośliwe, zaraz obok farmakoterapii i chirurgii.

- Radioterapia jest zwykle kojarzona z nowotworami złośliwymi, tymczasem jest to również skuteczna metoda leczenia nieonkologicznych chorób przewlekłych, którym bardzo często towarzyszy stan zapalny oraz bóle związane z mikrourazami czy przeciążeniem kończyny bądź stawów - powiedziała dr hab. n. med. Dorota Gabryś, prof. NIO-PIB, radioterapeutka z Narodowego Instytutu Onkologii w Gliwicach, przewodnicząca Śląskiego Oddziału Polskiego Towarzystwa Onkologicznego.

Nie wszystko, co leczone radioterapią, to rak

Ośrodek postanowił zorganizować dzień otwarty, aby przybliżyć pacjentom zastosowania radioterapii nieonkologicznej. - Bardzo mało osób wie, że są schorzenia, które leczymy radioterapią, a nie mają nic wspólnego z onkologią - tłumaczy Maja Marklowska-Tomar, kierowniczka biura komunikacji i rzeczniczka prasowa.

W programie wydarzenia wykład na temat najczęstszych chorób nieonkologicznych leczonych promieniowaniem. Do tych chorób zalicza się m.in. ostroga piętowa - bolesne schorzenie guza piętowego, zapalenie ścięgna Achillesa, zespół bolesnego barku, łokieć tenisisty i golfisty - entezopatia nadkłykcia, czy zwyrodnienia stawu kolanowego.

- Także choroby mniej znane, na przykład choroba Dupuytrena. To jest bardzo bolesny przykurcz rozcięgna dłoniowego, sprawia, że nie można wyprostować palców. Odpowiednik tej choroby w stopach to choroba Ledderhose'a - dodała Marklowska-Tomar.

Oprócz wykładów teoretycznych podczas Dnia Otwartego Zakładu Radioterapii będzie można skorzystać z konsultacji lekarza i pielęgniarki.

- Pacjenci będą mogli dopytywać o etapy przygotowania do radioterapii i zobaczyć, czym dysponuje Instytut. Myślę tutaj o nowoczesnej aparaturze terapeutycznej, właśnie do radioterapii. Również będą mogli skonsultować własny przypadek ze specjalistami - zaznaczyła rzeczniczka.

Warto rozstać się z bólem

Dzień Otwarty jest skierowany nie tylko dla pacjentów, ale także dla osób zainteresowanych tym sposobem leczenia.

- Na ogół, jak już ktoś do nas przyszedł i zaczął leczenie, to doskonale wie na czym ono polega. Natomiast bardzo mało osób wie, że radioterapia to metoda, która jest wykorzystywana nie tylko w onkologii - podkreśliła Marklowska-Tomar.

- Również w chorobach zapalnych, przewlekłych, którym towarzyszy spory ból. A warto się z tym bólem wreszcie rozstać - dodała rzeczniczka.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum