• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

W programie BadamyGeny.pl przebadano 20 tys. osób. 5 proc. ma niebezpieczną mutację

Autor: Business Insider Polska/Rynek Zdrowia • • 27 lutego 2019 10:46

Firma Warsaw Genomics, która w maju 2017 r. ogłosiła, że chce sprawdzić geny wszystkich Polaków pod kątem niebezpiecznych mutacji onkologicznych, przebadała ok. 20 tys. osób. W roku 2019 liczba ta ma wzrosnąć do 100 tys. O szczegółach programu mówi prof. Krystian Jażdżewski, genetyk i endokrynolog z Centrum Nowych Technologii UW, który wraz z dr Anną Wójcicką kieruje zespołem Warsaw Genomics.

W programie BadamyGeny.pl przebadano 20 tys. osób. 5 proc. ma niebezpieczną mutację
W roku 2019 przebadanych ma być 100 tys. osób Fot. Archiwum (zdjęcie ilustracyjne)

W 2020 roku przebadanych ma być już milion Polaków. Póki co wśród 20 tys. osób 5 proc. ma niebezpieczne mutacje, wymagają zatem konsultacji i dalszego nadzoru onkologicznego.

Jak zapewnia prof. Jażdżewski, program BadamyGeny.pl powstał z misją znalezienia każdej osoby o wysokim ryzyku zachorowania na raka i zaproponowania jej programu prewencyjnego.

"Takich osób jest w Polsce ok. 2 milionów, a żeby je znaleźć, musimy przebadać całą populację. To osoby, które urodziły się z chorobotwórczą mutacją i prawie na pewno zachorują na raka" - czytamy w rozmowie z profesorem opublikowanej w Business Insider Polska.

Prof. Jażdżewski podkreśla, że opierając się jedynie o wywiad rodzinny można znaleźć nie więcej niż 40 proc. osób obciążonych mutacją. 60 proc. "umyka". Specjalista zaznacza, że w pierwszej kolejności badanie ukierunkowane jest na najczęstsze nowotwory - raka piersi, jajnika i prostaty; bada się 14 genów, które wybrano zgodnie z rekomendacjami międzynarodowych towarzystw medycznych.

Jak zauważa profesor, mutacja rzadko kiedy zwiększa ryzyko zachorowania do 100 proc. Można ją mieć, a mimo to nie zachorować, jednak dzieci osób z mutacją nie muszą już mieć takiego szczęścia i zachorować mogą.

Ekspert wskazuje, że program BadamyGeny.pl to nie tylko badanie genetyczne - jego celem jest skonstruowanie idealnego, spersonalizowanego planu działań prewencyjnych.

Przypomina też, że ok. 75 proc. osób choruje na nowotwory niezależnie od genów - dlatego nikt nie jest w pełni wolny od takiego ryzyka. Jeżeli nie znajduje się żadnych obciążających czynników, ryzyko zachorowania określa się jest populacyjne - to znaczy, że na raka piersi choruje co 8. kobieta, na raka jelita grubego co 16. osoba.

Więcej: businessinsider.com.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum