• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

W onkologii sprawdza się czarny covidowy scenariusz. Będzie coraz gorzej?

Autor: oprac. WOK • Źródło: nto.pl, Rynek Zdrowia28 maja 2021 08:39

Nowotwory w czasie epidemii oczywiście nie zniknęły, ale będą do nas trafiały w późniejszym stadium - alarmują onkolodzy.

W onkologii sprawdza się czarny covidowy scenariusz. Będzie coraz gorzej?
Onkolodzy: - Każdego dnia przybywa pacjentów z nowotworami trudnymi w terapii; FOT. Materiały prasowe
  • W porównaniu do 2019 r. opolska poradnia onkologiczna obsłużyła w roku 2020 o ponad 7,5 tys. mniej pacjentów
  • Wielu pacjentom onkologicznym nie będziemy mogli pomóc, bo już będzie za późno - przyznają onkolodzy
  • Teraz najważniejsze jest skuteczne przekonywanie ludzi do tego, że zgłaszanie się na badania profilaktyczne jest bezpieczne - mówi prof. Maciej Krzakowski

Pandemia koronawirusa poturbowała system opieki zdrowotnej. Niektóre oddziały zostały zamknięte lub przemianowane na covidowe. Opolskie Centrum Onkologii im. prof. Tadeusza Koszarowskiego w Opolu działało z niewielką przerwą przez cały rok.

Choć pacjenci mieli zapewnioną kompleksową pomoc medyczną, od marca zeszłego roku spadła liczba osób zgłaszających się do szpitala - podaje Nowa Trybuna Opolska.

Wielu pacjentom nie będziemy mogli pomóc

W porównaniu do 2019 roku poradnia onkologiczna obsłużyła o ponad 7500 mniej pacjentów. Niepokojące są także statystyki związane z profilaktyką zdrowotną. Wykonano o 25 proc. mniej badań mammografii oraz o 35 proc. badań przesiewowych, które są kluczowe do szybkiego wykrycia i rozpoczęcia leczenia. W 2020 roku na oddziale chirurgii piersi wykonano o 27 proc. mniej zabiegów w porównaniu do 2019 roku.

- Oznacza to, że nie pomogliśmy prawie stu kobietom, które na pewno taki problem miały, ale nie zdecydowały się przyjść od razu. Co jednak najbardziej smutne, wkrótce się z nimi jednak na pewno spotkamy. Przyjdą do nas za parę miesięcy, ale ich stan będzie już znacznie poważniejszy - mówi Marek Staszewski, dyrektor Opolskie Centrum Onkologii.

Skutki tych decyzji najbardziej zauważalne są w diagnostyce obrazowej wielkości guza. W poprzednich latach dzięki skutecznej profilaktyce doprowadzono do sytuacji, w której pacjenci zgłaszali się bardzo wcześnie, a guzy były wielkości kilkunastu milimetrów. Dzisiaj są to już przypadki guzów kilkucentymetrowych.

- Wielu pacjentom nie będziemy mogli pomóc, bo już będzie za późno, a niektórym jedynie będziemy mogli pomóc paliatywnie, czyli w spokojnym przeżyciu do śmierci - podkreśla Staszewski.

To, o czym lekarze mówili w 2020 roku, zaczęło się sprawdzać już na początku 2021 roku. A wszystko wskazuje na to, że będzie coraz gorzej - przewidują eksperci.

Wydłużył się czas do postawienia rozpoznania

Jak wskazuje dr hab. n. med. Jolanta Kunikowska, prof. WUM, prezydent Europejskiego Towarzystwa Medycyny Nuklearnej, epidemia Covid-19 miała negatywny wpływ na dostępność świadczeń zdrowotnych na całym świecie. Badania profilaktyczne oraz diagnostyka i terapia onkologiczna były w tym zakresie obszarem szczególnym.

- W Polsce ze względu na utrudniony dostęp do podstawowej opieki zdrowotnej i przekierowanie znaczącego odsetka konsultacji z lekarzami rodzinnymi na formę teleporad, znacznie wydłużył się czas do postawienia rozpoznania w obszarze onkologii. Wiadomo, że wielu pacjentów, z różnych przyczyn, po etapie konsultacji na poziomie POZ nie trafiło na dalsze specjalistyczne badania i konsultacje, których celem było potwierdzenie lub wykluczenie nowotworu - przypomina ekspertka.

- Teraz każdego dnia przybywa pacjentów z nowotworami trudnymi w terapii. Musimy możliwie szybko nadrobić zaległości z ubiegłego roku oraz z ostatnich miesięcy - dodaje

Najwyższy czas, żeby się otrząsnąć

- Najwyższy czas działać. Musimy możliwie szybko nadrobić zaległości z ubiegłego roku oraz z ostatnich miesięcy, po to, by diagnostyka i terapia onkologiczna mogła przebiegać właściwie, tj. na najwcześniejszych możliwych etapach - podsumowuje ekspertka.

- Nowotwory w czasie epidemii oczywiście nie zniknęły, ale będą do nas trafiały w późniejszym stadium. Zaczynamy już otrząsać się ze problemów związanych ze skutkami epidemii, wypracowaliśmy też w onkologii zasady racjonalnego postępowania w tych wyjątkowych warunkach. Teraz najważniejsze jest skuteczne przekonywanie ludzi do tego, że zgłaszanie się na badania profilaktyczne jest bezpieczne - mówił Rynkowi Zdrowia w kwietniu br. prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, kierownik Kliniki Nowotworów Płuca i Klatki Piersiowej w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie

- Środowisko onkologów powinno aktywniej uczestniczyć z podnoszeniu świadomości społecznej dotyczącej profilaktyki chorób nowotworowych - podsumował prof. Krzakowski.

***

22 maja zainaugurowana zostanie w Polsce międzynarodowa inicjatywa pn. „Time To Act. Nie pozwólmy, by Covid-19 zatrzymał walkę z rakiem”. Celem kampanii organizowanej pod patronatem European Cancer Organization jest zwrócenie uwagi na pogarszającą się przez pandemię Covid-19 sytuację i rokowania chorych onkologicznie.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum