• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

W oczekiwaniu na Krajową Sieć Onkologiczną przedłużono pilotaż. 30 grudnia nowe przepisy wchodzą w życie

Autor: Mariusz Polak • Źródło: RCL/Rynek Zdrowia29 grudnia 2022 17:10

29 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie ministra zdrowia ws. przedłużenia pilotaż opieki w ramach sieci onkologicznej do 31 marca 2023 roku. Zmiana jest związana z poślizgiem Krajowej Sieci Onkologicznej, która nie ruszy z początkiem nowego roku.

W oczekiwaniu na Krajową Sieć Onkologiczną przedłużono pilotaż. 30 grudnia nowe przepisy wchodzą w życie
Krajowa Sieć Onkologiczna z poślizgiem. Do 31 marca przedłużono pilotaż Fot. PAP/Rafał Guz
  • 29 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego opieki nad świadczeniobiorcą w ramach sieci onkologicznej
  • Zgodnie z nim pilotaż opieki w ramach sieci onkologicznej przedłużony został do 31 marca 2023 roku. Przepisy wchodzą w życie 30 grudnia
  • Przedłużenie pilotażu jest związane z poślizgiem we wprowadzeniu  Krajowej Sieci Onkologicznej. Minister zdrowia jeszcze przed świętami zapowiedział, że  ustawa wejdzie w życie "najpóźniej od drugiego kwartału" 2023 roku

Krajowa Sieć Onkologiczna z poślizgiem

31 grudnia zakończyć miał się prowadzony w czterech województwach pilotaż programu opieki w ramach sieci onkologicznej. Natomiast ustawa upowszechniająca sieć onkologiczną miała wejść w życie 1 stycznia 2023 r. Jednak projekt w sprawie Krajowej Sieci Onkologicznej nie trafił jeszcze do Sejmu.

- Biję się w piersi. Uważam, że to jest absolutna porażka z mojego punktu widzenia, ale robimy wszystko, żeby na Radzie Ministrów, która odbędzie się między świętami, ten temat podjąć - powiedział 19 grudnia na antenie RMF FM Adam Niedzielski.

Zastrzegł, że "przeprowadzenie tego projektu jest naprawdę skomplikowanym przedsięwzięciem". I dodał, że KSO wejdzie w życie najpóźniej od drugiego kwartału.

Dodajmy, że Krajowa Sieć Onkologiczna ma zapewnić bardziej kompleksowe i skuteczne zarządzanie opieką onkologiczną skupioną wokół pacjenta z chorobą nowotworową. Połączy ona szpitale onkologiczne w taki sposób, by zapewnić chorym najlepszą diagnostykę i leczenie.

Pilotaż sieci onkologicznej wydłużony do 31 marca 2023 roku

Tymczasem 29 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację rozporządzenia ministra zdrowia wydłużającą pilotaż sieci onkologicznej do 31 marca 2023 r. dla wszystkich ośrodków biorących udział w programie, czyli w województwach:

  • dolnośląskim,
  • podlaskim,
  • pomorskim,
  • świętokrzyskim.

- Kontynuacja pilotażu jest niezbędna w celu zapewnienia ciągłości pilotażu w województwach włączonych do programu pilotażowego do czasu wejścia w życie projektowanej ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej, której celem jest wprowadzenie rozwiązań przetestowanych w ramach programu pilotażowego w całym kraju - wskazano w uzasadnieniu rozporządzenia. 

- Brak przesunięcia terminu obowiązywania pilotażu skutkować będzie wstrzymaniem wielu wdrożonych procesów, w tym. m.in. koordynacji opieki onkologicznej z uwzględnieniem call center oraz pracy koordynatorów pacjenta onkologicznego, rozbudowanych analiz ścieżek pacjentów, weryfikacji ustrukturyzowanych danych. Ponadto, przerwanie pilotażu spowoduje zakończenie zbierania i analizy danych, przez co stworzony od podstaw system monitorowania jakości stanie się bezużyteczny - dodano. 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum