• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

W Wałbrzychu leczą raka Echolaserem. To drugie takie miejsce w Polsce

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 29 października 2018 13:45

Teraz w Polsce leczenie nowotworu przy użyciu lasera możliwe jest nie tylko we Wrocławiu ale również w Wałbrzychu, na oddziale chirurgii onkologicznej Specjalistycznego Szpitala im. Alfreda Sokołowskiego. W środę, 24 października przeprowadzono tam pierwszy zabieg z użyciem Echolasera.

W Wałbrzychu leczą raka Echolaserem. To drugie takie miejsce w Polsce
Pierwszych w Polsce, innowacyjnych operacji guzów złośliwych z użyciem Echolasera dokonano w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym we Wrocławiu. Fot. Materiały prasowe

Specjalistyczny sprzęt kosztował 415 tys. zł. Sprawdza się on m.in. w terapii guzów złośliwych i niezłośliwych tkanek miękkich - podaje Gazeta Wyborcza.

Echolaser składa się z igły o grubości 0,8 mm, przez którą wprowadza się cienkie kwarcowe włókno laserowe i z głowicy połączonej z aparatem USG. Dzięki ultradźwiękom lekarze widzą na monitorze rozmiary i umiejscowienie guza, mogą też kontrolować swoją pracę. Laser podgrzewa i niszczy tkanki nowotworowe, powodując ich całkowity rozpad. Niemal bezinwazyjnie można dostać się do trudno dostępnych miejsc, wszystko odbywa się w znieczuleniu miejscowym, przez skórę, bez otwierania pacjenta.

Metoda zapobiega krwawieniom i uszkodzeniu tkanek, daje szansę tym, u których guzy łagodne prostaty i tarczycy oraz nowotwory wątroby uważano za nieoperacyjne. Czas zabiegu to około sześciu minut, pacjent może opuścić szpital już na drugi dzień.

Jako pierwsi w Polsce metodę tą przetestowali lekarze z wrocławskiego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego. Metoda ta od dawna jest też w użyciu we Włoszech, Francji, Niemczech, Holandii czy Japonii.

Więcej: wroclaw.wyborcza.pl

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum