• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

W USA mija moda na solaria

Autor: PAP Nauka/Rynek Zdrowia • • 12 czerwca 2017 16:56

W USA zanika moda na solaria. Liczba dorosłych białych Amerykanów, którzy korzystają z solariów, w latach 2010-2015 zmniejszyła się o 1/3 - wynika z najnowszych danych Centrum Kontroli Chorób (CDC) w Atlancie.

W USA mija moda na solaria
"Nie ma czegoś takiego jak bezpieczne opalanie się". Fot. Flickr/micadew (CC BY-SA 2.0)

Jeszcze większy regres odnotowano wśród nastolatków. W latach 2009-2015 aż połowa z nich przestała się opalać pod lampami. Pisze o tym "Journal of the American Academy of Dermatology" powołując się na dane zgromadzone w ramach badania National Health Interview Survey.

W 2010 r. ogółem z solariów korzystało w Stanach Zjednoczonych 5,5 proc. populacji, a w 2015 r. - 3,5 proc. Największy regres nastąpił wśród Amerykanek - z 8,6 proc. do 5,2 proc., a wśród mężczyzn - z 2,2 proc. do 1,6 proc.

Główny autor badania Gery Guy z CDC podkreśla, że spadek zainteresowania solariami wynika z tego, że coraz więcej osób uświadamia sobie, że zwiększają one ryzyka raka skóry, w tym szczególnie groźnego czerniaka.

Sherry Pagoto z University of Massachusetts Medical School w Worcester zwraca uwagę, że opalanie się pod lampami nie jest bezpieczniejsze niż na słońcu, ponieważ ryzyko czerniaka zwiększa nadmierne promieniowanie ultrafioletowe, a nie to, jakie jest jego źródło.

Specjalista podkreśla również, że błędne jest przekonanie, że opalanie się w solarium daje skórze dobry podkład do przebywania później na słońcu. - Nie ma w ogóle czegoś takiego, jak bezpieczne opalanie się - dodaje.

Czytaj też: Solaria na cenzurowanym. Czy zezwolić na korzystanie z nich dopiero od "osiemnastki"?

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum