×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

W Płocku wybudowano Centrum Onkologii za prawie 123 mln zł

Autorzy: PAP; oprac. MP • Źródło: PAPOpublikowano: 15 września 2023 21:35Zaktualizowano: 16 września 2023 07:54

Centrum Onkologii, które powstało w Płocku za prawie 123 mln zł ze środków samorządu Mazowsza, zacznie funkcjonować na początku 2024 r. Zakończyły się już prace budowlane i wykończeniowe. Trwają jeszcze przetargi na zakup wyposażenia - poinformował w piątek urząd marszałkowski.

W Płocku wybudowano Centrum Onkologii za prawie 123 mln zł
W Płocku wybudowano Centrum Onkologii Fot. AdobeStock (fot. ilustracyjne)

 

Centrum Onkologii w Płocku za 123 mln zł

Centrum Onkologii w Płocku to inwestycja zrealizowana przez konsorcjum podmiotów, którego liderem jest spółka ALSTAL Grupa Budowlana - umowę z wykonawcą zawarto w październiku 2021 r., a prace związane z przedsięwzięciem trwały od listopada 2021 r.

- Zakończyły się prace budowlane i wykończeniowe. Trwają przetargi na zakup wyposażenia. Do nowego budynku przeniesie się oddział onkologiczny płockiego szpitala wojewódzkiego. Ośrodek zacznie przyjmować pacjentów już na początku przyszłego roku - podał 15 września mazowiecki urząd marszałkowski.

Jak zaznaczono w informacji, dotychczas budowa płockiego Centrum Onkologii kosztowała blisko 123 mln zł i została sfinansowana w całości ze środków samorządu województwa.

- I nie jest to jeszcze nasze ostatnie słowo. Jak widać, była to doskonała decyzja, a sam ośrodek robi ogromne wrażenie. Czekamy na rozstrzygnięcie przetargów na wyposażenie i rozpoczęcie działania - powiedział marszałek Mazowsza Adam Struzik, cytowany w komunikacie.

56 proc. mieszkańców regionu wskazało onkologię

Jak podkreślił mazowiecki urząd marszałkowski, w prowadzonych przez niego badaniach aż 56 proc. mieszkańców regionu płockiego jako najpotrzebniejsze specjalistyczne świadczenie medyczne wskazało właśnie onkologię - dla porównania w całym województwie wskaźnik ten wyniósł 44 proc.

Centrum Onkologii w Płocku to budynek z trzema kondygnacjami naziemnymi o łącznej powierzchni użytkowej ponad 7,4 tys. metrów kw., posiadający 325 pomieszczeń. Na parterze znajdują się tam pracownie tomografii komputerowej, mammografii, rezonansu magnetycznego, medycyny nuklearnej, brachyterapii, PET oraz bunkry z akceleratorami medycznymi, czyli urządzeniami wytwarzającymi promieniowanie stosowane w terapii onkologicznej.

Z kolei na pierwsze piętro budynku docelowo przeniesiony zostanie oddział onkologiczny, funkcjonujący obecnie w pobliskim Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym, natomiast drugie piętro zajmie oddział radioterapii.

- Ta inwestycja nie tylko otwiera przed naszą placówką ogromne szanse rozwojowe, związane z zaspokojeniem niedostępnych, a potrzebnych w tej części Mazowsza usług. Przeniesienie oddziału onkologicznego z nowego pawilonu budynku głównego szpitala do Centrum Onkologii pozwoli poprawić komfort świadczonych usług medycznych na innych oddziałach, które zagospodarują pozostawioną po onkologii przestrzeń - powiedział Stanisław Kwiatkowski, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.

Rocznie ok. 10 tys. porad onkologicznych, 3,5 tys. hospitalizacji

Placówka ta, równolegle do budowy nowego obiektu, prowadziła intensywne poszukiwania kadry medycznej dla tamtejszego Centrum Onkologii. Jak wyliczył, mazowiecki urząd marszałkowski, rocznie w ośrodku tym będzie można przeprowadzić ok. 10 tys. porad onkologicznych, natomiast oddział onkologiczny będzie mógł zapewnić 3,5 tys. hospitalizacji.

Opiekę nad pacjentami prowadzić będzie ok. 90 osób z personelu medycznego i niemedycznego, przy czym częściowo będą to dotychczasowi pracownicy płockiego Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Pod koniec roku placówka wystąpi do NFZ z wnioskiem o ogłoszenie konkursu na świadczenie usług z zakresu radioterapii.

- Będzie to znaczne ułatwienie dla mieszkańców północnego Mazowsza, którzy do tej pory na zabiegi z radioterapii musieli udawać się to tak odległych miast, jak Łódź, Bydgoszcz czy Warszawa - podkreślił mazowiecki urząd marszałkowski.



Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum