• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

W Opolu oddano pierwszą w regionie pracownię tomografii PET-TK

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 08 marca 2017 19:03

Opolskie Centrum Onkologii uruchomiło w środę (8 marca) pierwszą w regionie pracownię tomografii komputerowej PET-TK, pomocną m.in. w walce z nowotworami. Do tej pory pacjenci z województwa opolskiego na badania specjalistyczne musieli jeździć do województw ościennych.

W Opolu oddano pierwszą w regionie pracownię tomografii PET-TK
Badanie PET-TK jest szczególnie istotne w diagnostyce nowotworowej, Fot. archiwum (zdj. ilustracyjne)

Badanie PET-TK jest szczególnie istotne w diagnostyce nowotworowej, bo pozwala zidentyfikować zmiany, które nie zostałyby wychwycone przez inne metody diagnostyczne. Pozwala też określić, czy zmiana ma charakter złośliwy, nawet wtedy, gdy inne metody zawodzą - tłumaczył dr Wojciech Redelbach, dyrektor Opolskiego Centrum Onkologii.

Dodał, że badanie PET-TK pozwala także na lokalizację guza pierwotnego w sytuacji istnienia przerzutów o nieznanym punkcie wyjścia, jeżeli nie jest to możliwe przy użyciu innych dostępnych badań.

Pozytonowa tomografia emisyjna połączona z tomografią komputerową - czyli PET - to obecnie najbardziej nowoczesna metoda diagnostyki obrazowej, która w dodatku jest szybka, bezbolesna i bezpieczna dla pacjenta. Coraz częściej jest wykorzystywana także przy planowaniu radioterapii i kontroli jej skuteczności.

- Jedyną wadą metody są ogromne koszty związane ze zbudowaniem specjalnego pomieszczenia oraz te związane z jego zakupem. To dlatego w Polsce wciąż brakuje tego typu pracowni. Dla porównania, w sąsiednich Czechach wykonuje się mniej więcej tyle samo procedur PET-TK w liczbach absolutnych co w całej Polsce - dodał dr Krzysztof Fujak, prezes firmy, która wybudowała pracownię na terenie dzierżawionym od szpitala.

Zdaniem przedstawicieli firmy zapotrzebowanie na badanie PET-TK stale rośnie. W 2012 r. w całej Polsce łącznie wykonano 29 346 tych badań. W 2014 r. zrealizowano 34 174 badań, a w 2015 r. już 46 000. Łącząc to z prognozą GUS na lata 2016, 2018, 2024, 2029 prognozę zapotrzebowania na świadczenia PET na poziomie od prawie 64 000 w 2016 r. do ponad 66 000 w 2029 r.

Opolskie Centrum przyjmuje najwięcej pacjentów onkologicznych z pośród wszystkich placówek tego typu w województwie opolskim. W 2012 r. łącznie przyjęło 1 652 pacjentów z rozpoznaniem nowotworu, co stanowiło jedną trzecią wszystkich pacjentów onkologicznych w regionie.

Według przedstawicieli firmy, opolska pracownia może rocznie wykonać kilkaset badań, jednak ich realna liczba będzie uzależniona od kontraktów z NFZ. Do tej pory pacjenci z opolskiego, aby przejść badania PET-TK musieli jechać do Wrocławia lub Gliwic.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum