×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

W Dniu Matki kobiety mogą wykonać bezpłatnie mammografię w Olsztynie

Autor: oprac. JKB • Źródło: PAP26 maja 2023 05:30

W Dniu Matki kobiety w Olsztynie będą mogły wykonać bezpłatne i bez skierowania badania mammograficzne.

W Dniu Matki kobiety mogą wykonać bezpłatnie mammografię w Olsztynie
26 maja z okazji Dnia Matki kobiety będą mogły wykonać bezpłatnie mammografię w Olsztynie. Fot. Shutterstock
  • W Dzień Matki wszystkie chętne panie będą mogły wykonać mammografię w Olsztynie
  • Mammobus zostanie podstawiony przy Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim od strony ul. Kopernika
  • W województwie warmińsko-mazurskim tylko w tym roku profilaktyczne badania powinno wykonać jeszcze 60 tys. kobiet a w Olsztynie 8 tys. - podały służby wojewody

Darmowa mammografia dla chętnych kobiet na Dzień Matki

Jak przekazał w środę rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek, badania odbędą się w godzinach 9.00 - 17.00, ale w razie potrzeby godziny będą wydłużone. Każda z chętnych pań (w ramach programu) zostanie przebadana. Mammobus zostanie podstawiony przy Warmińsko-Mazurskim Urzędzie Wojewódzkim od strony ul. Kopernika - podały służby wojewody.

Badania wykonuje się: co 24 miesiące u kobiet w wieku od 50 do 69 (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia) oraz co 12 miesięcy u kobiet w wieku od 50 do 69 (przy określaniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia), u których wystąpił rak piersi wśród członków rodziny (u matki, siostry lub córki) lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub BRCA2.

Badanie mammograficzne jest bezpłatne i nie wymaga skierowania.

W województwie warmińsko-mazurskim tylko w tym roku profilaktyczne badanie mammograficzne powinno wykonać jeszcze niemal 60 tys. pań, w samym Olsztynie niemal 8 tys.

Rak piersi najczęstszym nowotworem u kobiet

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. W Polsce stwierdza się ponad 18 500 nowych przypadków zachorowań rocznie. W początkowym okresie rak piersi nie daje żadnych objawów. Dlatego najważniejszym czynnikiem wpływającym na skuteczność leczenia jest wykrycie nowotworu w jak najwcześniejszym stadium rozwoju.

Podstawowym badaniem wykonywanym w ramach programu profilaktyki raka piersi jest mammografia. Badanie pozwala uwidocznić zmiany w piersi wielkości nawet 2-3 mm. W czasie badania wykonuje się dwa zdjęcia każdej piersi.

Czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi to: rak piersi wśród członków rodziny, mutacje w genach BRCA 1 lub BRCA 2, wczesna pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia, późna menopauza po 55 roku życia, urodzenie dziecka po 35. roku życia, bezdzietność, leczenie z powodu innych schorzeń piersi.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum