• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

W Belwederze "Wspólnie o onkologii"

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2019 14:40

W Belwederze rozpoczęło się seminarium "Wspólnie o onkologii" organizowane z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem. Spotkanie dotyczy m.in. zmian wprowadzanych w polskiej onkologii oraz - jak informują organizatorzy - ich wpływu na kształtowanie spójnej polityki walki z rakiem.

W Belwederze "Wspólnie o onkologii"
Fot. Archiwum

W poniedziałkowym (4 lutego) spotkaniu ma wziąć udział m.in. prezydent Andrzej Duda, a także przedstawiciele resortu zdrowia oraz goście z centrum onkologii MD Anderson Cancer Center.

Zaproszeni eksperci zaprezentują m.in. niektóre z elementów realizowanej obecnie reformy. Będą także mówić o jej wpływie na ukształtowanie spójnej polityki walki z rakiem.

Światowy Dzień Walki z Rakiem obchodzony jest w tym roku po raz 18. Ustanowiono go na Światowym Szczycie Walki z Rakiem w lutym 2000 r. w Paryżu. Od 2005 r. dzień walki z rakiem organizowany jest pod egidą Międzynarodowej Unii do Walki z Rakiem (UICC).

Według raportu "Dostęp pacjentów onkologicznych do terapii lekowych w Polsce na tle aktualnej wiedzy medycznej", liczba chorych na nowotwory w Polsce w 2016 r. najprawdopodobniej po raz pierwszy zwiększyła się do ponad 180 tys. Według krajowego Rejestru Nowotworów, w ciągu trzech ostatnich dekad zachorowalność na nowotwory w Polsce wzrosła dwukrotnie. W 2014 r. schorzenia te wykryto u 159,2 tys. Polaków, a w 2015 r. - u ponad 163 tys.

Wzrasta również liczba zgonów z powodu chorób nowotworowych. W 2005 r. przekroczyła ona 90 tys., a w 2014 r. zwiększyła się do 95,6 tys. W latach 1999-2014 łącznie na nowotwory zmarło w naszym kraju prawie 1,5 mln osób.

Polska na tle innych krajów wyróżnia się tym, że ma nadal stosunkowo niską zachorowalność na choroby nowotworowe w porównaniu do innych krajów, np. dwukrotnie mniejszą niż na Węgrzech. Niestety, niski jest poziom tzw. pięcioletnich przeżyć chorych na nowotwory.

Według badania Eurocare-5, w latach 2000-2007 pięć lat od wykrycia nowotworu żyło u nas zaledwie 41 proc. pacjentów. W Unii Europejskiej pod tym względem jesteśmy na przedostatnim miejscu, tuż przed Bułgarią, gdzie 5 lat od wykrycia nowotworu żyło w tym samym okresie zaledwie 39 proc. pacjentów.

Marcin Chomiuk

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum