• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych: czy polska onkologia nadrobi zaległości?

Autor: WOK • Źródło: Rynek Zdrowia10 czerwca 2021 14:16

Zmniejszona liczba przyjęć do ośrodków onkologicznych w czasie pandemii ma fatalne skutki dla pacjentów. Trzeba szybko nadrabiać te zaległości - apelują lekarze.

VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych: czy polska onkologia nadrobi zaległości?
Pandemiczne zaległości w diagnozowaniu i leczeniu nowotworów będą tematem jednej z sesji HCC 2021; FOT. Shutterstock
  • Trzy sesje podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (14-16 czerwca 2021 r.) dotyczyć będą onkologii, w tym skutków pandemii dla pacjentów z nowotworami
  • Eksperci będą, m.in. odpowiadać na pytanie, czy Fundusz Medyczny zwiększy możliwości stosowania u pacjentów w Polsce terapii o wysokim poziomie innowacyjności?
  • Tematem jednej z kongresowych debat będą główne kierunki rozwoju terapii stosowanych w nowotworach krwi

- W czasie pandemii w ośrodkach onkologicznych nie wstrzymywaliśmy ani diagnostyki, ani zabiegów planowych. Jednak pandemia, szczególnie w tym pierwszym okresie, w kwietniu i maju 2020 roku spowodowała, że zdecydowanie mniej pacjentów zgłaszało się do lekarzy onkologów w obawie przed zakażeniem - mówił 26 maja br. wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w radiowej Jedynce.

- Niestety, odraczanie diagnostyki, m.in. w chorobach nowotworowych, powoduje, że choroba rozpoznawana jest w późniejszym stadium, co z kolei skutkuje gorszymi wynikami leczenia - dodał wiceszef resortu zdrowia.

Onkologia na trzech sesjach HCC 2021

- System opieki onkologicznej w Polsce jest przeciążony. Koronawirus - zwłaszcza dwie ostatnie fale pandemii - doprowadziły do załamania systemu diagnostyki i leczenia onkologicznego. W konsekwencji pacjenci są diagnozowani już w zaawansowanej chorobie nowotworowej i tracą szanse na wyleczenie - alarmował w wywiadzie dla Polska Times prof. Piotr Wysocki, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej.

O skali oraz skutkach ograniczeń przyjęć pacjentów z chorobami nowotworowymi w czasie pandemii COVID-19 będą rozmawiać wybitni eksperci podczas jednej z trzech onkologicznych sesji w trakcie zbliżającego się szybkimi krokami VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC, Katowice, 14-16 czerwca 2021 r.).

Co się zmieni po po wejściu w życie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej? Które elementy pilotażu KSO będą rozwijane, a z których należy zrezygnować i dlaczego? Czy Fundusz Medyczny i Krajowa Sieć Onkologiczna zwiększą możliwości stosowania u pacjentów w Polsce technologii o wysokim poziomie innowacyjności?

To tylko ważniejsze pytania, na które odpowiadać będę uczestnicy kongresowej debaty pt. „Onkologia w Polsce” (14 czerwca 2021 r., godz. 12:30-14:00).

Tego samego dnia odbędzie się sesja „Choroby nowotworowe w Polsce - wybrane zagadnienia terapeutyczne” (14 czerwca, godz. 14:30-16:00), dotycząca, między innymi diagnozowania i leczenia nowotworów kobiecych, w tym rak jajnika.

Edukacja i profilaktyka

Prof. Mariusz Bidziński, konsultant krajowy w dziedzinie ginekologii onkologicznej, kierownik Kliniki Ginekologii w Narodowym Instytucie Onkologii w Warszawie zaznacza, że bardzo ważna jest edukacja zdrowotna dotycząca m.in. nowotworów kobiecych oraz skuteczne docieranie z odpowiednią informacją dotyczącą profilaktyki tych chorób.

- Mam na myśli kobiety z grup ryzyka. To często osoby z małych miejscowości, mające kilkoro dzieci, borykające się z problemami socjalno-ekonomicznymi. Mamy w Polsce ok. 27 tys. położnych środowiskowych, są tysiące pielęgniarek pracujących w placówkach POZ. To są właśnie te osoby, które powinny docierać do wspomnianych grup wysokiego ryzyka - tłumaczy prof. Mariusz Bidziński, który będzie jednym z prelegentów kongresowej sesji „Choroby nowotworowe w Polsce”.

Prof. Bidziński zwraca uwagę, że takie edukacyjne i środowiskowe działania powinny być skierowane m.in. do kobiet, które od 10, 15, a nawet 20 lat nie były u ginekologa i nie wykonywały badań profilaktycznych.

Wyzwania stojące przed hematoonkologią

Główne kierunki rozwoju terapii stosowanych w nowotworach krwi; dlaczego terapie komórkowe i genowe CAR-T stanowią przełom w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej i chłoniaka? To z kolei główne tematy sesji „Hematoonkologia - potrzeby, oczekiwania i możliwości” (14 czerwca, godz. 16:30-18:00).

- Terapia CAR-T cells to leczenie, które otwiera nowe perspektywy - nie tylko w onkohematologii, ale w onkologii szerzej rozumianej - mówił nam w ubiegłym roku prof. Sebastian Giebel, kierownik Kliniki Transplantacji Szpiku i Onkohematologii w gliwickim oddziale Narodowego Instytutu Onkologii

- CAR-T cells To najbardziej zaawansowana forma immunoterapii komórkowej, czyli wykorzystania komórek naszego własnego układu odpornościowego do walki z nowotworem. Terapia, która stwarza wielkie nadzieje dla pacjentów, również oczekiwania u lekarzy, ale która wiąże się z szeregiem trudności, a co za tym idzie - dostęp do niej jest na razie ograniczony - zaznaczył prof. Sebastian Giebel, który weźmie udział w sesji „Hematoonkologia - potrzeby, oczekiwania i możliwości” podczas VI Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Poniżej programy trzech kongresowych sesji dotyczących onkologii.

Onkologia w Polsce - sesja systemowa
14 czerwca 2021 r., godz. 12:30-14:00
• Możliwości diagnostyki i leczenia chorób nowotworowych w czasie epidemii - skala oraz skutki ograniczeń przyjęć
• Co się zmieni po 1 stycznia 2022 r., czyli po wejściu w życie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej?
• Które elementy pilotażu Krajowej Sieci Onkologicznej będą rozwijane po 1 stycznia 2022 r., a z których należy zrezygnować i dlaczego?
• Czy Fundusz Medyczny i Krajowa Sieć Onkologiczna zwiększą możliwości stosowania u pacjentów w Polsce technologii o wysokim poziomie innowacyjności?
• Onkologia dziecięca w Narodowej Strategii Onkologicznej
• Współpraca lekarzy POZ z onkologami
• Jak poprawić dostęp do diagnostyki i wczesnego wykrywania nowotworów w czasie pandemii COVID-19? Propozycje zmian w podstawowej opiece zdrowotnej i ambulatoryjnej opiece specjalistycznej

Choroby nowotworowe w Polsce - wybrane zagadnienia terapeutyczne
14 czerwca 2021 r., godz. 14:30-16:00
• Nowotwory kobiece w Polsce, m.in. rak jajnika - czy nadal zbyt późno rozpoznajemy tę chorobę?
• Leczenie pacjentów z rakiem wątrobowokomórkowym - nowe możliwości terapeutyczne
• Miejsce i znaczenie badań klinicznych dla opieki onkologicznej w Polsce

Hematoonkologia - potrzeby, oczekiwania i możliwości
14 czerwca 2021 r., godz. 16:30-18:00
• Główne kierunki rozwoju terapii stosowanych w nowotworach krwi
• Terapie komórkowe i genowe CAR-T - dlaczego stanowią przełom w leczeniu ostrej białaczki limfoblastycznej i chłoniaka?
• Sytuacja polskich pacjentów z wybranymi nowotworami krwi, m.in. mielofibrozą, szpiczakiem plazmocytowym i przewlekłą białaczką limfocytową
• Innowacyjne terapie ograniczone w czasie

Zarejestruj się na HCC 2021!

Trwa rejestracja na VI Kongres Wyzwań Zdrowotnych (Health Challenges Congress - HCC 2021). O kluczowych dla polskiej ochrony zdrowia zagadnieniach rozmawiać będziemy podczas 40 sesji w gronie ok. 300 prelegentów.

Program całego Kongresu i rejestracja: hccongress.pl

14 i 15 czerwca br. wydarzenie odbędzie się w hybrydowej formule (stacjonarnie i online). 16 czerwca debaty przeprowadzone zostaną wyłącznie online.

Transmisje online wszystkich kongresowych debat, wykładów i prezentacji dostępne będą na stronie internetowej wydarzenia hccongress.pl. Relacje z kongresowych wydarzeń zamieszczane będą także w portalu rynekzdrowia.pl.

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum