• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej od 1 stycznia 2022 roku. Niedzielski o szczegółach

Autor: Jacek Wykowski, PAP/Rynek Zdrowia • • 04 lutego 2021 12:14

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej wejdzie w życie 1 stycznia 2022 roku. Najważniejszy będzie pacjent, a ośrodki będą się porównywały m.in. w zakresie jakości leczenia. Każdy chory będzie konsultowany także przez ośrodek referencyjny w każdym województwie - poinformował w czwartek (4 lutego) w Kielcach minister zdrowia Adam Niedzielski.

Ustawa o Krajowej Sieci Onkologicznej od 1 stycznia 2022 roku. Niedzielski o szczegółach
Na zdj. minister zdrowia Adam Niedzielski. Fot. Kancelaria Premiera/Twitter
  • Adam Niedzielski: do końca marca pilotaż sieci onkologicznej przekujemy już na rozwiązanie systemowe
  • W Krajowej Sieci Onkologicznej będzie funkcjonować wystandaryzowana ścieżka pacjenta
  • Minister zdrowia: w 2021 roku przekroczymy 12 mld zł nakładów na onkologię, w roku 2015 mieliśmy ok. 7,5 mld. To jakościowa zmiana
  • Adam Niedzielski: Chcemy wesprzeć ośrodki onkologiczne. Dzisiaj opublikujemy do konsultacji nowe taryfy

W czwartek obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Rakiem. W tym dniu odbyło się spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego z Krajową Radą ds. Onkologii w Świętokrzyskim Centrum Onkologii w Kielcach. 

- Do końca marca zobowiązujemy się przygotować projekt ustawy, który pilotaż sieci onkologicznej przekuje już na rozwiązanie systemowe - powiedział tuż po spotkaniu minister zdrowia Adam Niedzielski.

Niedzielski zaznaczył, że ustawa o sieci onkologicznej wejdzie w życie 1 stycznia 2022 r. po to, żeby ośrodki mogły się "przygotować na bycie i spełnianie standardów". - Do tej sieci nie może trafić byle kto. Muszą trafić ośrodki, które będą spełniały konkretne kryteria jakościowe. W sieci onkologicznej będą trzy poziomy referencyjności - powiedział.

Standaryzacja i koordynacja leczenia

Minister zdrowia zaznaczył, że po wejściu w życie ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej będzie funkcjonować wystandaryzowana ścieżka pacjenta, która będzie dostępna także dla chorych w ramach opisów. - Pacjent nie może czuć się zagubiony w systemie, sam pilnować terminu diagnostyki, terapii i rehabilitacji. Będzie miał wsparcie w ramach opieki koordynowanej - tłumaczył minister zdrowia.

Podkreślił, że Krajowa Sieć Onkologiczna to uspójnienie wysiłków, możliwość wymiany informacji, danych, szerszych konsultacji i przede wszystkim możliwość standaryzacji leczenia.

- Standaryzacja będzie robiona w oparciu o najnowsze osiągnięcia, wymianę wiedzy, o to, że każdy pacjent, który ma diagnozę nowotworową, będzie konsultowany nie tylko z poziomu jednego ośrodka, ale w każdym województwie pojawi się ośrodek referencyjny. Na konsyliach będzie obecny nie tylko lekarz z lokalnego szpitala czy mniejszego ośrodka onkologicznego, ale także przedstawiciel ośrodka koordynującego - tłumaczył Niedzielski.

Dodał, że decyzja dotycząca leczenia nie będzie odnosiła się tylko do możliwości lokalnego ośrodka, ale do celu zdrowotnego.

- Perspektywa pacjenta jest najważniejsza. Bo to ona będzie spinała Krajową Sieć Onkologiczną, jest jej ideą przewodnią. Zdecydowaliśmy się, że każdy pacjent będzie miał swojego koordynatora leczenia. Przeprowadzi on chorego przez proces diagnostyki, konsylium, proces terapeutyczny i rehabilitację ponowotworową. Zdecydowaliśmy, że taka rehabilitacja będzie integralnym elementem procesu leczenia onkologicznego. Jeden koordynator będzie miał maksimum 40 pacjentów - mówił szef resortu zdrowia.

Kryteria jakościowe i nowe taryfy

Dodał, że bardzo ważnym elementem Krajowej Sieci Onkologicznej będą infolinie dedykowane chorym, którzy będą mogli w poszczególnych ośrodkach umawiać wizyty. - Pacjent ponadto będzie mógł na zasadzie pewnej ankiety satysfakcji z procesu leczenia wypowiedzieć się, jak ten proces wyglądał - zapowiedział minister zdrowia.

Niedzielski podkreślił, że Krajowa Sieć Onkologiczna to pierwszy segment sektora medycznego, który w tak dużym stopniu będzie musiał uwzględniać wyniki działalności. Te - jak mówił - mają być mierzone na każdym etapie. - Ośrodki będą porównywały się pod kątem skuteczności leczenia - dodał.

Szef Ministerstwa Zdrowia wyliczył, ze od roku 2015 nakłady na onkologię zwiększyły się niemal dwukrotnie. - W 2021 roku przekroczymy 12 mld zł, w roku 2015 mieliśmy ok. 7,5 mld. To wyraźna, jakościowa zmiana...

Niedzielski poinformował także, że w ramach instrumentów płynnościowych uruchomiony został proces retaryfikacji, który przez długi czas nie był realizowany.

- Zostały zlecone do AOTMiT zadania retaryfikacyjne, dzisiaj opublikujemy do konsultacji nowe taryfy. Oprócz tego chcemy wesprzeć ośrodki onkologiczne, zdecydowaliśmy się na formułę 3+3 procent, gdzie 3 proc. środków jest doliczane dla każdego ośrodka, a dla tych, które mają kompleksowy zakres usług - dodatkowe 3 procent - mówił.

Niedzielski poinformował, że pacjenci onkologiczni są już w priorytecie szczepieniowym. W tej chwili zajmujemy się organizacją procesu logistyki - sprecyzował.

Scentralizowane infolinie

Szef resortu zdrowia był pytany na czwartkowej konferencji prasowej w Kielcach  kiedy zacznie działać infolinia dla pacjentów onkologicznych w związku z planem powołania sieci onkologicznej.  Niedzielski był też pytany o o aktualną dostępność do leczenia onkologicznego na tle innych krajów Europy.

Jak zaznaczył minister, infolinie funkcjonują przy każdym ośrodku leczenie onkologicznego. W pilotażowym programie sieci onkologicznej - mówił - brały udział cztery ośrodki: w Kielcach, we Wrocławiu, w Białymstoku i w Gdańsku. - Każdy z tych ośrodków jako standard funkcjonowania ma infolinie, na którą można się dodzwonić, gdzie można się wszystkiego dowiedzieć, zamówić wizytę i gdzie również przy kontynuacji leczenia można pozyskiwać informacje - podkreślił szef MZ.

Zapowiedział, że w związku z powołaniem ogólnokrajowej sieci onkologicznej infolinie te zostaną scentralizowane. - Oczywiście z możliwością przekierowania rozmowy do poszczególnych ośrodków - dodał.

Odnosząc się do porównania dostępności leczenia onkologicznego w Polsce i w innych krajach Europy Niedzielski zaznaczył, że parametrem, który był przyczyną powołania sieci onkologicznej była przeżywalność pacjenta po diagnozie nowotworowej, "w której Polska niestety wypadała gorzej mimo dostępności do tych samych technologii, stosowania najnowocześniejszych rozwiązań". - Diagnoza, którą prowadziliśmy wskazywała, że jest konieczny element koordynacji - dodał minister zdrowia.

Nasze wyniki leczenia są gorsze, ponieważ...

Dyrektor Świętokrzyskiego Centrum Onkologii Stanisław Góźdź wskazał, że na północy i zachodzie Europy 70 proc. pacjentów trafia do onkologa w momencie, gdy proces nowotworowy jest w niskim stopniu zaawansowania a "u nas jest 70 proc. już w okresie rozsiewu procesu nowotworowego".

- Dlatego nasze wyniki są gorsze (jeśli chodzi o przeżywalność), bo mamy pacjentów w wyższym stadium procesu nowotworowego, a tu nie możemy odnieść tak spektakularnych sukcesów jak w chorobie o niskim zaawansowaniu - powiedział Góźdź.

Zachęcał do badań profilaktycznych. - Chciejcie państwo z tego korzystać, jest to wszystko dla państwa dostępne, w zasięgu państwa rąk - apelował profesor.

Dodał, że pilotaż programy sieci onkologicznej pokazał, jak należy usprawnić ścieżkę pacjenta onkologicznego w ośrodkach leczenia chorób nowotworowych. - Doświadczenia, które będą upowszechnione na krajową sieć onkologiczną diametralnie zmienią sytuację diagnostyki i leczenia pacjentów. Pacjent dzięki koordynacji nie będzie tracił czasu i miejsca w diagnostyce czy w leczeniu - powiedział Góźdź. Jak dodał, obecnie tak nie jest i ścieżka diagnostyk i leczenia jest wydłużona.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum