×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu uczestniczy w programie badań raka żołądka w Europie

Autor: oprac. PG • Źródło: PAP03 maja 2023 12:50Aktualizacja: 03 maja 2023 13:50

Ustalenie strategii prewencji raka żołądka w Europie to jeden z celów projektu "Towards gastric cancer screening implementation in the European Union" (TOGAS). Uczestniczy w nim Katedra i Klinika Gastroenterologii i Hepatologii Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu uczestniczy w programie badań raka żołądka w Europie
Rocznie na raka żołądka umiera w Polsce ok. 4 tys. osób. Fot. Shutterstock

Uczelnia poinformowała w komunikacie, że projekt realizuje konsorcjum czołowych ośrodków związanych z rakiem żołądka i prowadzeniem programów profilaktycznych. Badania potrwają trzy lata i mają ogromne znaczenie nie tylko epidemiologiczne, ale również praktyczne, ponieważ staną się podstawą do implementacji badań przesiewowych w kierunku raka żołądka w Europie.

"W naszym ośrodku zbadanych zostanie tysiąc osób i będą to pacjenci rekrutowani z populacji. Zbadamy poziom przeciwciał przeciw Helicobacter pylori w surowicy krwi u osób w wieku 31-35 lat. U tych, u których zostaną stwierdzone przeciwciała, zostanie przeprowadzony ureazowy test oddechowy, który jest nieinwazyjnym badaniem diagnozującym infekcję Helicobacter" - powiedziała cytowana w komunikacie dr hab. Katarzyna Neubauer, prof. UMW, kierownik Katedry i Kliniki Gastroenterologii i Hepatologii UMW.

Rocznie na raka żołądka umiera w Polsce ok. 4 tys. osób. Zakażenie Helicobacter jest znanym czynnikiem ryzyka raka żołądka (Helicobacter to onkogen). Leczenie zakażenia, czyli eliminacja tego czynnika redukuje ryzyko zachorowania na raka żołądka, co w jednoznaczny sposób pokazano w badaniach w krajach azjatyckich. W Europie takich badań i działań profilaktycznych dotychczas nie prowadzono. Jednym z celów projektu TOGAS jest ustalenie strategii prewencji raka żołądka w Europie. Prewencja miałaby polegać na diagnostyce zakażenia Helicobacter pylori i terapii zakażenia.

Rak żołądka, podobnie jak inne nowotwory układu pokarmowego, nie daje wczesnych objawów. Obecność objawów wskazuje zazwyczaj na zaawansowanie choroby. Podstawą leczenia raka żołądka jest leczenie chirurgiczne.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum