• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Uczestnicy wyprawy "Szpik na Szczyt" zdobyli Kilimandżaro

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 21 stycznia 2014 19:41

Kilkanaście osób - w tym trzy wyleczone z białaczki przeszczepieniem szpiku, a także 7 dawców szpiku - zdobyły we wtorek (21 stycznia) najwyższą górę Afryki - Kilimandżaro (5 895 m n.p.m.).

Uczestnicy wyprawy "Szpik na Szczyt" zdobyli Kilimandżaro

Celem projektu "Szpik Na Szczyt" było nie tylko zdobycie "dachu Afryki", ale także zwrócenie uwagi na problemy związane z transplantologią w Polsce. Pomysłodawczynią wyprawy "Szpik na Szczyt" była himalaistka Anna Czerwińska.

Uczestnicy organizowanej m.in. przez Fundację "Przeciwko Leukemii" wyprawy wyruszyli z Warszawy 15 stycznia. W przeddzień wyjazdu przewodnicząca fundacji Monika Sankowska wyjaśniła, że głównym celem jest wejście na szczyt Kilimandżaro (5 895 m n.p.m.), a pomysł powstał podczas jednego ze zjazdów dawców szpiku. 

Uczestnicy wyprawy wchodzili na Kilimandżaro, pokonując przez kilka dni drogę Machame. Stanęli na szczycie we wtorek około godz. 7 rano. Najwyższą górę Afryki zdobyły trzy osoby po przeszczepie szpiku, siedmiu dawców szpiku wraz z Anną Czerwińską i czterech lekarzy transplantologów. Z ataku szczytowego zrezygnowały dwie osoby z grupy biorców szpiku.

"Dla wszystkich uczestników, a w szczególności dla osób po przeszczepie szpiku, już dotarcie do Camp Barafu położonego na wysokości 4550 m n.p.m. było ogromnym sukcesem i wspaniałym przeżyciem" - poinformowali we wtorek PAP organizatorzy wyprawy. 

Pomysłodawczyni i jedna z uczestniczek wyprawy Anna Czerwińska to polska himalaistka, zdobywczyni Korony Ziemi, a także dawczyni szpiku kostnego. Wyprawie patronowała też dziennikarka i podróżniczka Martyna Wojciechowska. 

Fundacja "Przeciwko Leukemii", organizacja non-profit, od 13 lat wspiera, pomaga i kompleksowo zajmuje się chorymi i ich rodzinami oraz prowadzi działalność edukacyjną - propaguje wiedzę na temat nowotworów krwi i sposobów ich leczenia. Fundacja stworzyła pierwszy w Polsce profesjonalny rejestr dawców szpiku.


Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum