• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

USA: używając robota usunęli nowotwór kręgów szyjnych, przez... usta

Autor: Dziennik Rzeczpospolita/Rynek Zdrowia • • 11 maja 2018 11:32

Po raz pierwszy na świecie lekarze, przy wsparciu robota, przeprowadzili ryzykowną operację kręgosłupa, uzyskując dostęp do pola operacyjnego przez usta pacjenta. Usunęli guz nowotworowy, który rozwijał się w trudno dostępnym miejscu kręgów szyjnych.

W złożonej procedurze wykorzystano najnowocześniejsze mechaniczne ramiona transoralnego robota da Vinci. Fot. WSzS we Wrocławiu (zdj. ilustracyjne)

Guz u 27-letniego chorego został usunięty przez usta. Zabieg miał miejsce w sierpniu 2017 roku, ale naukowcy dopiero teraz poinformowali o jego przebiegu oraz ostatecznym wyniku - pacjent jest zdrowy i w pełni sił.

Przełomowej operacji dokonali neurochirurdzy i otolaryngolodzy szpitala Uniwersytetu Pensylwanii. Rzadki nowotwór, struniak, był usytuowany w miejscu, gdzie kręgosłup styka się z czaszką. Jego usunięcie było ekstremalnie ryzykowne.

Jak przyznał dr Neil Malhotra, kierujący zespołem operujących specjalistów, do tej pory właśnie ze względu na te niebezpieczeństwa nawet najzdolniejsi chirurdzy nie podejmowali się dotychczas resekcji tego typu nowotworów.

W złożonej procedurze wykorzystano najnowocześniejsze mechaniczne ramiona transoralnego robota da Vinci (TORS), który został stworzony na Uniwersytecie w Pensylwanii. 

Operacja trwała 68 godzin i była podzielona na trzy fazy. Najpierw neurochirurdzy wykonali ultradźwiękowe cięcie w kręgu szyjnym C2. Następnie, przy pomocy robota, wycięty fragment kręgosłupa wraz z nowotworem został wydobyty przez usta pacjenta. Następnie zrekonstruowano kręgosłup, uzupełniając ubytek fragmentem innej kości chorego mężczyzny.

Więcej: www.rp.pl

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum