• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

USA: badali skuteczność leku na czerniaka

Autor: RZ,Polskie Radio/Rynek Zdrowia • • 01 października 2013 11:51

Amerykańscy naukowcy zakończyli wieloletnie badania kliniczne nad lekiem na czerniaka. Wyniki badania dają nadzieję, że złośliwy nowotwór stanie się kiedyś stosunkowo łatwo wyleczalny.

USA: badali skuteczność leku na czerniaka
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022
Naukowcy z Dana-Farber Cancer Institute w Bostonie zakończyli wieloletnie badania kliniczne nad lekiem na czerniaka. Okazało się, że ipilimumab znakomicie sobie radzi. Może być krokiem na drodze, która sprawi, że ten złośliwy nowotwór stanie się kiedyś stosunkowo łatwo wyleczalny.

Badania przeprowadzono na 4 846 pacjentach na przestrzeni 10 lat. Badano, ilu chorych, którym podawano ipilimumab przeżyło ten okres. Okazało się, że ci, którzy przetrwali trzy lata z rakiem, potem na ogół pozostawali "stabilni" przez kolejne siedem lat, nawet jeśli nie otrzymywali już wtedy leku. To dwa lub trzy razy lepiej niż chorzy na czerniaka, którzy przyjmowali inne leki.

W przypadku czerniaka średni wskaźnik wyleczeń w Unii Europejskiej jest o 20 proc. wyższy niż w Polsce, co wynika głównie z większej wykrywalności czerniaków na wczesnym etapie, ale także z lepszej dostępności nowoczesnych leków dla chorych w zaawansowanym stadium choroby.

Tymczasem polscy pacjenci wciąż czekają na pojawienie się na listach refundacyjnych ipilimumabu i wemurafenibu, które mogą okazać się szansą na poprawę sytuacji chorych na czerniaka w naszym kraju.

Chociaż czerniak występuje zaledwie u około 4 proc. chorych na nowotwory skóry, odpowiada za blisko 80 proc. zgonów w tej grupie pacjentów. W ciągu dwóch ostatnich dekad zapadalność na ten agresywny nowotwór wzrosła w Polsce o 300 proc. - obecnie odnotowuje się do 3 tys. przypadków rocznie, przy czym 40 proc. spośród nich kończy się śmiercią.

- Ipilimumab i wemurafenib stanowią nową jakość w leczeniu zaawansowanego czerniaka złośliwego i jako lekarz nie mam wątpliwości, że leki te powinny być dostępne dla polskich chorych. Problemem jest jednak możliwość finansowania tak kosztownych terapii - mówił Rynkowi Zdrowia na początku br. prof. Jacek Jassem, kierownik Kliniki Onkologii i Radioterapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, prezes Polskiego Towarzystwa Onkologicznego (PTO).

Profesor zwraca uwagę, że obecnie w onkologii tradycyjne leki cytotoksyczne zastępowane są coraz częściej lekami ukierunkowanymi molekularnie (celowanymi), które są znacznie droższe. W Polsce obecnie kilkanaście takich preparatów, już zarejestrowanych przez Europejską Agencję Leków, czeka na decyzje refundacyjne. Dla innych pojawiają się nowe wskazania, wymagające modyfikacji obecnych kryteriów refundacji.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum