• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Tydzień dla Kobiet w katowickim UCK. Z bezpłatnych badań skorzysta 500 pań. "Mogą ocalić życie"

Autor: oprac. KM • Źródło: UCK SUM, Rynek Zdrowia06 marca 2022 11:24

500 kobiet przebadają pracownicy katowickiego Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego między 7 a 11 marca. - Dzięki obserwacji i badaniom ginekologicznym oraz USG można wykryć patologie, co może ocalić życie - mówi radioterapeutka Anna Wrona.

Tydzień dla Kobiet w katowickim UCK. Z bezpłatnych badań skorzysta 500 pań. "Mogą ocalić życie"
USG, fot. Shutterstock
  • UCK SUM w Katowicach przygotowało specjalny prezent dla pań z okazji ich święta
  • W dniach 7-11 marca lekarze placówki przeprowadzą aż 500 bezpłatnych badań USG ginekologicznych (przezpochwowych i przezbrzusznych)
  • Celem badań jest ocena narządu rodnego (macica i jajniki) i wykrycie nieprawidłowości jajników oraz ognisk endometriozy

500 badań w UCK. "Jest o co walczyć"

- W związku z bardzo dużym zainteresowaniem badaniami profilaktycznymi w zeszłym roku postanowiliśmy zwiększyć liczbę i możliwość wykonania badań USG. W tym roku zorganizowane zostaną 4 gabinety lekarskie z 4 aparatami USG oraz codziennie 8 lekarzy, w tym 4 specjalistów ginekologii onkologicznej. Dzięki temu możliwe będzie wykonanie około 500 badań w ciągu całego Tygodnia dla Kobiet - mówi cytowany w komunikacie prasowym prof. Krzysztof Nowosielski, kierownik Oddziału Ginekologii, Położnictwa i Ginekologii Onkologicznej UCK im. prof. K. Gibińskiego SUM w Katowicach.

Prof. Nowosielski zaznacza, że "jest o co walczyć", ponieważ rak jajnika i endometrioza dotyczą coraz większej liczby kobiet. Przyznaje, że z powodu pandemii COVID-19 część kobiet nie mogła udać się na kontrolną wizytę do ginekologa. Część nie ma również czasu i możliwości, aby zgłosić się na takie badanie. - Wychodzimy więc naprzeciw tym oczekiwaniom i w tym tygodniu będziemy dla naszych kobiet, naszych pacjentek - zapewnia profesor.

Standardy leczenia nowotworów w Polsce nie odbiegają od zagranicznych

Specjaliści mają świadomość, że mimo rosnącej świadomości społecznej wciąż zbyt mało kobiet korzysta z badań profilaktycznych umożliwiających wczesne wykrycie zmian.

- Leczenie nowotworu piersi w naszym kraju nie różni się od tego za granicą, dysponujemy taką samą aparaturą, lekami i wykwalifikowanym personelem. Jednak na zachodzie Europy 5-letnie przeżycie pacjentek po przebytym raku szacowane jest na poziomie 80-90 proc., podczas gdy w Polsce to ok. 76 proc. To efekt późnego zgłaszania się pacjentek do lekarza, ale również pomijania profilaktyki, a nawet samobadania piersi - zaznacza na łamach komunikatu radioterapeutka Anna Wrona z NU-MED Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej w Katowicach.

Badania odbywać się będą w dniach 7-11 marca w godzinach 15-19. Nie jest wymagane skierowanie lekarskie.

Podsumowaniem "Tygodnia Dla Kobiet" będzie konferencja onkoprofilaktyczna, która odbędzie się 11 marca w Auli A3 Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach przy ul. Medyków 18. Oficjalne rozpoczęcie przewidziano na godzinę 12.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum