×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy: eksperci przypominają o wykonywaniu badań cytologicznych

Autor: MAK/Rynek Zdrowia18 stycznia 2021 15:17Aktualizacja: 18 stycznia 2021 15:19

Wykonywanie badań kontrolnych (cytologia oraz test HPV) w kierunku raka szyjki macicy to jeden z najważniejszych kroków w celu zmniejszenia ryzyka zachorowania - podkreśla organizacja Polskie Amazonki Ruch Społeczny (PARS), która z okazji Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Raka Szyjki Macicy wydała Elementarz „Co to jest HPV?”.

Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy: eksperci przypominają o wykonywaniu badań cytologicznych
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Większość przypadków raka szyjki macicy ma swoją genezę w obecności wirusa brodawczaka ludzkiego, czyli HPV. Jest to bardzo powszechnie występujący wirus, który można przenosić poprzez kontakt skórny lub kontakt seksualny, a jego nosicielami mogą być zarówno kobiety, jak i mężczyźni.

- Warto wiedzieć co to jest wirus HPV, tak samo jak trzeba wiedzieć, co to jest koronawirus - apeluje PARS. Jeżeli wiemy, w jaki sposób możemy zarazić się HPV, w jaki sposób możemy się na niego zaszczepić i wreszcie, jakie konsekwencje może mieć, to jesteśmy w stanie bardziej świadomie dbać o swoje zdrowie. Z tego względu organizacja przygotowała Elementarz „Co to jest HPV?”, który dostępny jest na stronie www.ruchspoleczny.org.pl.

- Co to jest HPV? Jeśli nie masz pewności, jeśli chcesz wiedzieć, jak chronić się przed rakiem szyjki macicy, przeczytaj koniecznie nasz Elementarz. Mało osób ma świadomość tego, w jaki sposób należy właściwie zapobiegać rakowi szyjki macicy oraz jakie badania wykonywać - mówi Elżbieta Kozik, prezes stowarzyszenia Polskie Amazonki Ruch Społeczny.

- Samo wykrycie obecności wirusa HPV nie jest powodem do zmartwienia, ponieważ obecność HPV wśród ludzi jest bardzo powszechna. 8 z 10 kobiet będzie zakażonych HPV na jakimś etapie swojego życia. Większość infekcji nie ma objawów, jest nieszkodliwa oraz jest eliminowana w sposób naturalny przez układ odpornościowy organizmu - mówi Anna Płócienniczak-Babilon, pacjentka z rakiem szyjki macicy, prowadząca blog „Wiewióra Wygrywa z Rakiem.

I dodaje: - Jednak w niektórych przypadkach, jeśli infekcja HPV utrzymuje się długo pozostając niewykryta, może prowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Z tego względu tak ważne jest, aby regularnie wykonywać badania profilaktyczne w kierunku raka szyjki macicy. Ja nie miałam nigdy badania w kierunku wirusa HPV.

- Być może gdybym je zrobiła nie byłabym w tym samym miejscu, w którym jestem teraz. Róbcie regularnie cytologię i badanie pod kątem obecności HPV! - apeluje Anna Płócienniczak-Babilon.

W ramach akcji edukacyjnej „Co to jest HPV?” została także przygotowana seria video z pytaniami, na które odpowiedzi udziela prof. CMKP dr hab. n. med. Katarzyna Kosińska-Kaczyńska, specjalista położnictwa i ginekologii, specjalista perinatologii.

Więcej informacji: https://ruchspoleczny.org.pl/kampanie/co_to_jest_hpv-98.html www.akademiazdrowiakobiet.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum