• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Twój Ruch za zniesieniem limitów na świadczenia onkologiczne

Autor: PAP/Rynek Zdrowia • • 14 stycznia 2014 14:47

Twój Ruch poparł we wtorek, 14 stycznia, apel Polskiego Towarzystwa Onkologicznego o zniesienie limitowania świadczeń onkologicznych. NFZ limituje procedury, nie chce płacić za nadwykonania, a szpitale nie przyjmują pacjentów mimo wolnych miejsc - mówił Łukasz Krupa (TR).

Twój Ruch za zniesieniem limitów na świadczenia onkologiczne
PTO w ubiegłym tygodniu w liście otwartym do prezydenta, premiera i ministra zdrowia zaproponowało zniesienie limitowania świadczeń onkologicznych. W poniedziałek minister zdrowia Bartosz Arłukowicz po spotkaniu z przedstawicielami PTO zaznaczył, że kwestia zniesienia limitowania finansowania świadczeń onkologicznych jest przedmiotem prac zespołu, który ma opracować zmiany w onkologii. Dodał, że zniesienie limitów musi być oparte o możliwości finansowe.

Twój Ruch poparł propozycję zniesienia limitów na leczenie onkologiczne. Jak powiedział na konferencji poseł tej formacji Łukasz Krupa, gdy polska gospodarka miała się lepiej, "NFZ lżejszą ręką" płacił za nadwykonania. - Natomiast dzisiaj bardzo mocno limituje te wszystkie procedury, nie chce płacić za nadwykonania, a w konsekwencji wiele szpitali się zadłuża, walczy z NFZ przed sądem, nie przyjmuje pacjentów mimo wolnych miejsc - mówił Krupa.

O nielimitowanie świadczeń onkologicznych zaapelował także b. wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk. Jak podkreślił, gdy w 2012 r. zabrakło leków stosowanych w chemioterapii, minister Arłukowicz mówił, że pacjenci nowotworowi, to pacjenci w sytuacji zagrożenia życia.

- Dlaczego się limituje przyjęcia pacjentów nowotworowych, skoro polskie sądy, polskie prawo brzmi wyraźnie, że pacjent w zagrożeniu życia jest przyjmowany i nie ma mowy o żadnych limitach - musi być hospitalizowany i leczony poza jakąkolwiek kolejką, poza jakimikolwiek życzeniami urzędników ministerstwa czy Narodowego Funduszu Zdrowia? - pytał Włodarczyk.

Rzecznik TR Andrzej Rozenek zastanawiał się z kolei, czy na czole ministra zdrowia nie powinien się znaleźć napis umieszczany m.in. na paczkach papierosów. - Zastanawiam się, czy nie powinno się takiej nalepki przyczepić na czole pana ministra Arłukowicza. Czy on także nie powoduje zagrożenia życia a nawet zgonu wśród pacjentów nowotworowych, którym ogranicza się możliwości leczenia - powiedział Rozenek.

Polskie Towarzystwo Onkologiczne podkreśla, że wydatki na leczenie nowotworów per capita stanowią w Polsce około jednej trzeciej średniej unijnej i są znacznie niższe niż w Czechach czy na Słowacji.

PTO zwraca również uwagę na to, że leczenie nowotworów w zaawansowanym stadium zwiększa koszty bezpośrednie, jak i pośrednie ponoszone przez państwo i obywateli; ograniczanie refundacji tzw. nadwykonań zmniejsza dostęp do leczenia ratującego życie. W konsekwencji - stwierdza PTO - oprócz nieuchronnych skutków medycznych, powoduje także paradoksalny wzrost nakładów w systemie opieki zdrowotnej i systemie opieki społecznej w związku ze znacznie wyższymi kosztami leczenia zaawansowanych nowotworów. 

Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum