• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Trwają badania przesiewowe w ramach Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi

Autor: • Źródło: PAP19 września 2022 11:06

W ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi we Wrocławiu zaplanowano badania przesiewowe dla pacjentów. W czwartek po poradę można się zgłaszać w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej 213.

Trwają badania przesiewowe w ramach Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi
Wrocław: badania przesiewowe w ramach Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Fot. Adobestock
  • W ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi we Wrocławiu zaplanowano badania przesiewowe dla pacjentów
  • Na badania przesiewowe powinny się zgłaszać przede wszystkim osoby, które zauważają u siebie trwające przynajmniej od kilku tygodni niepokojące objawy
  • Są to m.in. zmiany w jamie ustnej lub gardle, zatkany przewód nosowy, chrypka, niedosłuch, krwawienie z nosa

Przywrócono formułę stacjonarnych spotkań

W poniedziałek na konferencji prasowej kierownik Kliniki Otolaryngologii Chirurgii Głowy i Szyi USK i prof. Tomasz Zatoński poinformował, że w tym roku przywrócono formułę stacjonarnych spotkań z pacjentami w ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi.

- Program interdyscyplinarnej opieki dla pacjentów z nowotworami głowy i szyi w naszej klinice uwzględnia wyjątkowo szeroki zakres od planowania leczenia do jego realizacji. Oprócz otolaryngologów uczestniczą w nim specjaliści wielu dziedzin, m.in. chirurdzy szczękowo-twarzowi, radiolodzy, histopatolodzy, neurochirurdzy, okuliści czy onkolodzy kliniczni - powiedział prof. Zatoński.

Dodał, że każdy pacjent z nowotworem głowy i szyi leczony we wrocławskiej klinice ma także rutynową opiekę psychologa, fizjoterapeuty, dietetyka i farmakologa klinicznego.

Wyjaśnił, że na zaplanowane w czwartek badania przesiewowe powinny się zgłaszać przede wszystkim osoby, które zauważają u siebie trwające przynajmniej od kilku tygodni niepokojące objawy. Są to m.in. zmiany w jamie ustnej lub gardle, zatkany przewód nosowy, chrypka, niedosłuch, krwawienie z nosa.

- Zachęcamy do udziału w badaniach przesiewowych. Większość z osób, które się do nas zgłosi pewnie usłyszy, że nie ma nowotworu, ale zależy nam bardzo na właściwym zdiagnozowaniu tych kilku procent osób, których ten problem dotyczy. Nowotwory głowy i szyi diagnozowane na wczesnym etapie są wyleczalne w 90 procentach przypadków - powiedział prof. Zatoński.

Rak głowy i szyi jest szóstym najczęściej występującym nowotworem złośliwym oraz ósmą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Europie - ok. 73 000 zgonów w 2020 roku. Chociaż uważany jest za chorobę, której można zapobiec, około 60 proc. wszystkich nowotworów głowy i szyi jest diagnozowanych u chorych w późnym stadium zaawansowania klinicznego. W tej grupie, dwie trzecie chorych nie przeżywa 5 lat.

W poniedziałek zainaugurowana została X edycja Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi; kampania ma edukować społeczeństwo w zakresie tego typu nowotworów, a także zwracać uwagę na kwestię profilaktyki, która może zwiększyć szanse pacjentów na wyleczenie.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum