• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Trwa akcja bezpłatnych badań USG piersi dla 1 tys. kobiet

Autor: IBX/ Rynek Zdrowia • • 09 września 2020 12:25

Do 31 października 2020 roku trwa akcja 1000 bezpłatnych badań USG piersi dla kobiet z różnych regionów Polski. Organizowane przez Fundację OnkoCafe przy wsparciu Fundacji Philips badania są dostępne dla osób, które mają skierowanie na USG piersi, ale czas oczekiwania na jego realizację w dostępnych placówkach ochrony zdrowia jest w ich przypadku zbyt długi.

Trwa akcja bezpłatnych badań USG piersi dla 1 tys. kobiet
Badania są dostępne dla osób, które mają skierowanie na USG piersi, ale czas oczekiwania jest zbyt długi Fot. Archiwum

Warunkiem skorzystania z badania jest deklaracja możliwości samodzielnego dotarcia do jednej z uczestniczących w programie placówek ochrony zdrowia.

Po skontaktowaniu się z Fundacją OnkoCafe pod numerem telefonu: +48 537 888 789 lub e-mailowo pod adresem: biuro@onkocafe.pl i zakwalifikowaniu na USG piersi pacjentki otrzymają unikalny kod, uprawniający do realizacji badania diagnostycznego w jednym z uczestniczących w programie ośrodków. Wolne miejsca na USG piersi są wciąż dostępne w poniższych placówkach:

1. Centrum Ultrasonograficznej Diagnostyki s.c. ul. Wolności 262/206, Zabrze
2. Prywatna Specjalistyczna Praktyka Lekarska dr n. med. Marek Rojek ul. 3-go maja 24, Sosnowiec
3. Centrum Medyczne Dobra ul. Poziomkowa 5B, Dobra
4. Diagnosis Centrum Medyczne ul. Planetarna 15/3, Zalasewo
5. Galen ul. Grodzka 53, Krosno
6. Galen ul.Warneńczyka 111, Rzeszów
7. AK Medical Pracownia USG ul. Mohna 52/54, Toruń
8. Gabinet Lekarski Sylwia Gieletucha - Rosiak ul. Getta Żydowksiego 34, Zduńska Wola
9. Top Medical Sp. z o.o. ul. Zana 29, Lublin

W różnych regionach Polski wyłoniono ośrodki medyczne, zatrudniające wysokiej klasy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w zakresie diagnostyki USG piersi i dysponujące nowoczesnym sprzętem diagnostycznym. Jak podkreślają organizatorzy kampanii BreastFit, w diagnostyce istotna jest nie tylko możliwość wykonania badania, ale także jego jakość. Nowoczesny sprzęt pozwala wykryć najmniejsze nawet nieprawidłowości - często na etapie, kiedy schorzenie jest w pełni wyleczalne, a zastosowana terapia jest możliwie najmniej inwazyjna.

- Największe szanse na wyleczenie, sięgające 90 procent, mają te pacjentki, u których choroba została zdiagnozowana w pierwszym jej stadium. Niestety, pandemia koronawirusa sprawiła, że sytuacja stała się trudna. Pacjentki, obawiając się zarażenia, nie zgłaszają się na badania, co dodatkowo oddala w czasie postawienie diagnozy i rozpoczęcie procesu leczenia. Warto zadbać o siebie - tym bardziej w tym wyjątkowym czasie - i skorzystać z możliwości wykonania badania USG piersi - zachęca dr Agnieszka Jagiełło-Gruszweld z Narodowego Instytutu Onkologii- PIB im. Marii Skłodowskiej-Curie.

Walka z regionalnym wykluczeniem zdrowotnym to główny cel tegorocznej odsłony kampanii „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”.

- Według szacunków ekspertów w niektórych regionach Polski czas oczekiwania na badanie USG piersi w ramach publicznej opieki zdrowotnej może wynosić nawet trzy-cztery miesiące. To sytuacja, która dodatkowo pogłębia istniejące nierówności w dostępie do świadczeń medycznych w Polsce. Nierówności te są szczególnie krzywdzące dla kobiet z obszarów wiejskich. Zwłaszcza w obliczu szacunków, które pokazują, że w blisko 30 procentach przypadków nowotwór piersi rozwinie się do postaci zaawansowanej, między innymi ze względu na spóźnioną czujność onkologiczną. Razem z Fundacją Philips postanowiliśmy temu zaradzić - mówi Anna Kupiecka, prezes Fundacji OnkoCafe - Razem Lepiej.

Kampania „BreastFit. Kobiecy biust. Męska sprawa”, wspierana przez firmę Novartis Oncology, wystartowała w 2015 roku z inicjatywy Fundacji Onkocafe - Razem Lepiej. Akcja prowadzona jest cyklicznie od 2016 roku. Jej celem jest zachęcanie do systematycznych badań i edukacja na temat profilaktyki raka piersi oraz choroby na każdym jej etapie - także, gdy przybierze ona postać zaawansowaną. Projekt skierowany jest zarówno do kobiet, jak i do towarzyszących kobietom mężczyzn. Kampania ma zachęcić panów do włączenia się w profilaktykę raka piersi, ale również zwiększyć świadomość wagi wsparcia kobiety przez bliskiego jej mężczyznę.

W ramach tegorocznej, piątej odsłony BreastFit, Fundacja OnkoCafe przy wsparciu Fundacji Philips umożliwi wykonanie bezpłatnego USG piersi kobietom posiadającym utrudniony dostęp do tego badania diagnostycznego.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum