• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Trwa Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, choroby wciąż wykrywane są zbyt późno

Autor: • Źródło: PAP19 września 2022 16:51

Nowotwory głowy i szyi są często wykrywane w zaawansowanym stadium choroby, co ma niekorzystny wpływ na rokowania. Trwający od 19 do 23 września Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi ma upowszechniać wiedzę m.in. o tym, jakie są czynniki ryzyka i kiedy zgłosić się do lekarza.

Trwa Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi, choroby wciąż wykrywane są zbyt późno
Nowotwory głowy i szyi są często wykrywane w zaawansowanym stadium choroby. Fot. Adobestock
  • Nowotwór głowy i szyi to każdy nowotwór znajdujący się powyżej obojczyka z wyłączeniem nowotworów mózgu i gałki ocznej
  • Nowotwory słowy i szyi to m.in. nowotwory jamy ustnej, gardła, języka i krtani.
  • Badania mówią, że ok. 60 proc. wszystkich chorych z nowotworem złośliwym głowy i szyi jest diagnozowanych w zaawansowanym studium choroby
  • 66 proc. z nich nie przeżyje następnych pięciu lat
  • Dlatego, jak akcentują eksperci, warto pamiętać o ratującej życie regule "jeden przez trzy" - jeśli zaobserwujemy jeden z objawów, przez co najmniej trzy tygodnie, należy zgłosić się do lekarza

Jakie objawy powinny byc alarmujące?

Objawy, które powinny zwiększyć czujność to: ból gardła; chrypka; niegojące się owrzodzenie, biały lub czerwony nalot w jamie ustnej; ból podczas połykania lub trudności z połykaniem, guz na szyi i jednostronna niedrożność nosa lub krwista wydzielina z nosa.

Czynnikami ryzyka zwiększającymi ryzyko nowotworu głowy i szyi są m.in. palenie papierosów, częste i nadmierne spożywanie alkoholu oraz infekcja wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV).

- W przypadku wczesnej diagnozy i leczenia, rak głowy i szyi może mieć dobre rokowanie - podkreśla prof. Wojciech Golusiński, Kierownik Katedry i Kliniki Chirurgii Głowy, Szyi i Onkologii Laryngologicznej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Profesor zaznacza, że wiele osób, u których rozpoczęto leczenie w zaawansowanym stadium choroby, cierpi z powodu poważnych konsekwencji, które niesie ze sobą rak głowy i szyi

Eksperci alarmują, że szacuje się, iż liczba nowych przypadków nowotworów złośliwych głowy i szyi wzrośnie o ponad 200 tys. na całym świecie w ciągu najbliższych 10 lat, a kolejnych 587 tys. osób umrze z powodu tej choroby do 2030 roku, co oznacza wzrost o 120 tys. w porównaniu z rokiem 2020.

Na poniedziałkowej konferencji w Warszawie profesor Golusiński, który jest też prezydentem Europejskiego Towarzystwa Nowotworów Głowy i Szyi (ang. European Head and Neck Society - EHNS), akcentował m.in. znaczenie edukacji, szeroko rozumianej, obejmującej m.in. lekarzy rodzinnych, specjalistów, pielęgniarki, farmaceutów i dentystów.

W ramach Europejskiego Tygodnia Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi planowane są w Polsce m.in. bezpłatne badania profilaktyczne, spotkania informacyjne z pacjentami i wykłady dla uczniów szkół ponadpodstawowych.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum