• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

To drugi najbardziej zabójczy rak w Polsce. Będą masowe badania przesiewowe

Autor: PAP • Źródło: PAP18 kwietnia 2022 14:00

Rak jelita grubego to drugi, po raku płuca, najczęstszy nowotwór, na jaki zapadają Polacy. I druga - w grupie onkologicznych -  przyczyna zgonów. W związku z tym Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić program badań przesiewowych raka jelita grubego do świadczeń gwarantowanych.

To drugi najbardziej zabójczy rak w Polsce. Będą masowe badania przesiewowe
To drugi najbardziej zabójczy rak w Polsce. Będą masowe badania przesiewowe Fot. AdobeStock
  • Rak jelita grubego to drugi, po raku płuca, najczęstszy nowotwór, na jaki zapadają Polacy. I druga - w grupie onkologicznych - przyczyna zgonów
  • W związku z tym Ministerstwo Zdrowia chce wprowadzić program badań przesiewowych raka jelita grubego do świadczeń gwarantowanych
  • Projekt rozporządzenia w tej sprawie został skierowany do konsultacji publicznych
  • Dokument zakłada, że badaniami zostaną objęte osoby w wieku 50-65 lat i 40-49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia z rozpoznanym nowotworem jelita grubego

Rak jelita grubego. Będą masowe badania przesiewowe

Projekt rozporządzenia ministra zdrowia, zmieniający rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych opublikowano w Rządowym Centrum Legislacji.

Jak uzasadniono, projektu powstał z potrzeby i troski zapewnienia ciągłości realizacji badań przesiewowych w kierunku wykrycia raka jelita grubego. Dotychczas program realizowany był na podstawie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych, zastąpionego przez Narodową Strategię Onkologiczną. Zgodnie z nią od 2022 r. kolonoskopie przesiewowe są finansowane przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

Program badań przesiewowych raka jelita grubego opiera się na wykonywaniu kolonoskopii przesiewowych w populacji osób z ryzykiem zapadalności na raka jelita grubego. Założeniem i celem programu jest poprawa jakości i skuteczności wykrycia nowotworu jelita grubego u pacjentów w wieku 50-65 lat i 40-49 lat, którzy mają krewnego pierwszego stopnia z rozpoznanym nowotworem jelita grubego.

Podstawowym kryterium kwalifikacji do badań przesiewowych jest kryterium wiekowe, kryteriami wyłączenia są objawy kliniczne sugerujące istnienie raka jelita grubego i kolonoskopia wykonana w ostatnich 10 latach.

To drugi najbardziej zabójczy rak w Polsce

W uzasadnieniu projektu wskazano na analizy publikowane przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Pokazują one, że nowotwory złośliwe w 2030 r. będą stanowiły na świecie główną przyczynę zgonów. Mimo rozwijających się w kraju specjalistycznych ośrodków onkologicznych, realizacji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych i coraz liczniejszych programów lekowych, zjawisko to dotyczyć będzie również Rzeczypospolitej Polskiej.

Rak jelita grubego stanowi obecnie drugą pozycję (po raku płuca) wśród wszystkich zapadalności na nowotwory w populacji polskiej i drugą w grupie onkologicznych przyczyn zgonów. Analiza krajowych trendów epidemiologicznych z ostatnich 40 lat wskazuje też, że nowotwór jelita grubego zajmuje bardzo wysokie miejsce, jeśli chodzi o częstość zapadalności u obu płci - drugie wśród kobiet i trzecie wśród mężczyzn.

Projektodawcy zwracają uwagę na zmiany demograficzne w Polsce, m.in. na przyrost odsetka osób w wieku starszym, zwiększenia przeciętnej długości życia i wieloletnie rosnące trendy zapadalności na raka jelita grubego, co prognozuje dalszy przyrost zapadalności na nowotwory tego narządu. Zjawiska te wymuszają konieczność objęcia profilaktycznymi badaniami kolonoskopowymi jak największego odsetka osób kwalifikujących się do programów badań przesiewowych - uzasadniono.

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Takie rozwiązanie jest podyktowane potrzebą pilnego wprowadzenia w życie programu, który zabezpieczy ciągłość realizacji opieki nad pacjentami onkologicznymi.Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum