• PATRON HONOROWYpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Terapie celowane w onkologii: jest coraz lepiej, ale...

Autor: IB/Rynek Zdrowia • • 21 lutego 2014 18:34

Prof. Maciej Krzakowski, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii klinicznej, ocenia, że istniejące programy lekowe nie zaspokajają wszystkich potrzeb pacjentów onkologicznych, ale kwestia finansowania nie jest jedyną tego przyczyną.

Eksperci rozmawiali na ten temat w piątek (21 lutego) w ramach debaty PAP "Najbardziej oczekiwane terapie w onkologii".

- Pamiętajmy, że pacjenci onkologiczni stanowią bardzo zróżnicowaną grupę. Istnieje wiele czynników rokowniczych, związanych z charakterystyką chorych, które nie są ujmowane w kryteriach badań klinicznych, stanowiących podstawę decyzji rejestracyjnych. Ponadto jest problem pacjentów, w przypadku których mamy do czynienia z współwystępowaniem różnych nowotworów - mówił prof. Krzakowski.

- Na szczęście sprawy idą w dobrym kierunku, ponieważ tacy chorzy mają już szansę leczenia w różnych programach lekowych - dodał ekspert.

- W terapii raka gruczołu krokowego także nastąpił ogromny postęp. Jeśli w przypadku hormonoopornego nowotworu nie zadziałała standardowa chemioterapia, lekarze zostawali w zasadzie bez możliwości dalszego leczenia. Obecnie można wdrożyć leki celowane: abirateron lub podawanie kwasu zoledronowego przy przerzutach do kości, które bardzo poprawiają nie tylko jakość leczenia, ale także jakość życia - zwrócił uwagę prof. Marek Sosnowski, konsultant krajowy w dziedzinie urologii.

Prof. Krzakowski wskazywał, że jeśli dostępność terapii stanowi problem, to dzieje się tak na etapie testów molekularnych. To istotna bariera, ponieważ dyrektorzy szpitali niezbyt chętnie zgadzają się na badania niekoniecznie skutkujące włączeniem pacjenta do programu lekowego.

- Laboratoria molekularne są w Polsce w pełni przygotowane do wykonywania swoich zadań. Ale ktoś musi za to zapłacić - stwierdziła prof. Barbara Pieńkowska-Grela, kierownik Pracowni Genetyki Nowotworów w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. - Próby płacenia za badania w ramach świadczeń odrębnie kontraktowanych nie zawsze są uwieńczone powodzeniem - dodała specjalistka.

Wiceprezes NFZ Wiesława Kłos odniosła się natomiast do kwestii zniesienia limitowania świadczeń w onkologii. Zaznaczyła, że kierunki wskazywane przez środowisko onkologiczne umożliwiły Funduszowi przeprowadzenie symulacji, czy system ochrony zdrowia będzie w stanie podołać temu zadaniu.

- Istotne jest, czy dotyczy to wszystkich świadczeń, czy wybranych oraz czy mówimy o wszystkich jednostkach, czy jedynie o ośrodkach o najwyższym poziomie referencyjnym. Wyniki wspomnianej symulacji zostały już przekazane do resortu zdrowia. Obecnie trwają pomiędzy MZ i NFZ konsultacje dotyczące decyzji czy i w jakim zakresie możemy odejść od limitowania świadczeń w onkologii - dodała.
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum