×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Terapia czerniaka: AOTMiT rekomenduje refundację niwolumabu

Autor: IBX/Rynek Zdrowia13 stycznia 2016 11:55

Prezes Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) rekomenduje objęcie refundacją niwolumabu, inhibitora immunologicznego punktu kontrolnego PD-1, w ramach programu lekowego w leczeniu zaawansowanego czerniaka u dorosłych.

Terapia czerniaka: AOTMiT rekomenduje refundację niwolumabu
Fot. Adobe Stock. Data Dodania: 16 grudnia 2022

Prezes AOTMiT podjął decyzję m.in. na podstawie wyników badań klinicznych 3 fazy CheckMate-066 i CheckMate-037, które wykazały poprawę całkowitego przeżycia oraz odpowiedzi na leczenie zarówno u pacjentów wcześniej nieleczonych, jak i wcześniej leczonych z zaawansowanym czerniakiem w stosunku do standardowej terapii.

Niwolumab firmy Bristol-Myers Squibb jest w Polsce zarejestrowany do stosowania u dorosłych pacjentów z czerniakiem nieoperacyjnym lub przerzutowym oraz do leczenia miejscowo zaawansowanego lub przerzutowego płaskonabłonkowego niedrobnokomórkowego raka płuc po uprzedniej chemioterapii.

Więcej: Badania dotyczące immunoterapii czerniaka: czy to już rewolucja?

- Decyzja Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji to dobra wiadomość, ponieważ jesteśmy coraz bliżej możliwości leczenia polskich pacjentów immunoterapią nowej generacji - mówi prof. Piotr Rutkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaków w Centrum Onkologii - Instytucie im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

- Niwolumab wykazuje wysoką skuteczność w leczeniu zaawansowanego czerniaka. Obecnie przeżycia dwuletnie przy zastosowaniu tej terapii sięgają 58%. W moim przekonaniu niwolumab powinien być standardem leczenia chorych w Polsce, dlatego mam nadzieję, że wkrótce będzie on refundowany w ramach programu lekowego - dodaje ekspert.

 

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum