×
Subskrybuj newsletter
rynekzdrowia.pl
Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.
Podaj poprawny adres e-mail
  • Musisz zaznaczyć to pole
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Terapia CAR-T zastosowana u pacjenta ze szpiczakiem plazmocytowym

Autorzy: PAP; oprac. KM • Źródło: PAP19 lipca 2021 15:21Aktualizacja: 19 lipca 2021 16:24

Pacjent z opornym i nawrotowym szpiczakiem plazmocytowym po raz pierwszy w Polsce otrzymał terapię CAR-T. Procedurę nadzorowali profesorowie Lidia Gil i Dominik Dytfeld z Kliniki Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego w Poznaniu.

Terapia CAR-T zastosowana u pacjenta ze szpiczakiem plazmocytowym
Terapia CAR-T to jeden z najbardziej zaawansowanych przełomów technologicznych w leczeniu nowotworów krwi. Fot. Shutterstock (zdj. ilustracyjne)
  • Terapia została zastosowana w ramach badania klinicznego III fazy. Badano skuteczność terapii u chorych ze szpiczakiem
  • Chory, któremu podano terapię, to osoba młoda, u której inne terapie nie dały rezultatów
  • Naukowcy sądzą, że ta nowa terapia zmieni strategie leczenia nowotworu na całym świecie

Podanie odbyło się w ramach badania klinicznego III fazy nad skutecznością terapii CAR-T u chorych na szpiczaka.

Badanie o akronimie CARTITUDE-4 ma porównać standardowy trójlekowy schemat leczenia chorych na szpiczaka z terapią CAR-T skierowaną przeciwko antygenowi BCMA. Ta terapia wykazuje wysoką skuteczność i trwałe odpowiedzi u wcześniej intensywnie leczonych pacjentów z nawrotowym i opornym szpiczakiem plazmocytowym.

Terapia CAR-T. Jak zareagował pacjent?

- Chory, u którego po raz pierwszy podaliśmy lek w naszym ośrodku, miał agresywną postać szpiczaka plazmocytowego. To również młody pacjent, co nie jest częste w przypadku szpiczaka - ma 40 lat, a wszystkie dotychczasowe terapie nie przyniosły zmiany. Chory dobrze zniósł podanie leku i już dziś widzimy, że jego stan się poprawił. Dla takich pacjentów terapia CAR-T stanowi ogromną szansę na zmianę rokowania i wyleczenie - skomentował cytowany w informacji prasowej prof. Dominik Dytfeld z Kliniki Hematologii i Chorób Rozrostowych Układu Krwiotwórczego w Poznaniu.

Jak zaznaczył, terapia CAR-T, która została podana, jest w bardzo zaawansowanych badaniach klinicznych i może być stosowana w akredytowanych ośrodkach hematoonkologicznych.

Nowa metoda leczenia szpiczaka zmieni oblicze terapii nowotworów na świecie

- Już dziś zdajemy sobie sprawę, że zastosowanie terapii CAR-T zmieni oblicze opornego na leczenie szpiczaka plazmocytowego, jak również strategie leczenia tego nowotworu na całym świecie - podkreślił specjalista.

Terapia CAR-T stanowi jeden z najbardziej zaawansowanych przełomów technologicznych w leczeniu nowotworów hematologicznych. Jest to spersonalizowana forma immunoterapii, polegająca na genetycznym przeprogramowaniu limfocytów T pacjenta tak, by stały się zdolne do rozpoznawania i eliminacji komórek nowotworowych. Zostają one wyposażone w chimeryczne receptory antygenowe (ang. chimeric antygen receptor; CAR). Dzięki temu komórki CAR-T rozpoznają i niszczą komórki nowotworu.

W przypadku terapii szpiczaka plazmocytowego komórki CAR-T skierowane są przeciwko antygenowi dojrzewania komórek B (BCMA). Antygen ten licznie występuje na komórkach szpiczaka. Badanie kliniczne jest prowadzone na świecie, w tym w Polsce, przez firmę Janssen.

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum