• PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu
  • PARTNER SERWISUpartner serwisu

Ten serwis internetowy odpowiada na pytania, jak i gdzie leczyć raka

Autor: Gazeta Wyborcza/Rynek Zdrowia • • 02 sierpnia 2019 13:02

Serwis Mednavi to zbiór informacji o leczeniu raka - pomaga zaplanować leczenie, ułatwia lekarzom komunikację z pacjentami, informuje o nowych inwestycjach, terapiach i odkryciach związanych z onkologią. Jego pomysłodawczyni najpierw sama błądziła po systemie, szukając lekarza, który zoperuje guza mózgu bez uszkodzenia nerwu twarzy.

Ten serwis internetowy odpowiada na pytania, jak i gdzie leczyć raka
FOT. Arch. RZ; zdjęcie ilustracyjne

Innocenta Dźwierzyńska najpierw usłyszała od lekarza, że ma dużego guza kąta mostowo-móżdżkowego, czyli zlokalizowanego w tyle głowy, a chcąc usunąć go w całości, lekarz uszkadza nerw słuchu i twarzy, co powoduje jej częściowy paraliż.

Jej historia skończyła się dobrze - zabiegu podjęli się dr Jacek Furtak i prof. Marek Harat z kliniki neurochirurgii 10 Wojskowego Szpitala Klinicznego z Polikliniką w Bydgoszcczy. Guz został wycięty z zachowaniem tzw. masy resztkowej, a tym samym nerwu twarzowego.

Zanim jednak pacjentka dowiedziała się o takiej możliwości, przeszła, jak pisze w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" - "pielgrzymkę". Miała dziewięć konsultacji w Polsce oraz dwie za granicą, spędziła wiele godzin w poszukiwaniu informacji internecie.

0- Dlatego jeszcze na szpitalnym łóżku wymyśliłam portal Mednavi - przedstawiający szczegółowo ścieżkę i metody leczenia. Przyszłam do warszawskiej Wyborczej i tak trafiłam na Kasię Staszak, która wówczas kierowała działem zdrowie. Pracę nad portalem zaczęłyśmy półtora roku temu, wystartował w lipcu - opisuje.

Wyjaśnia, że informacje czerpie z danych NFZ i bezpośrednio ze szpitali. Tłumaczy, że w przypadku guza mózgu - gdyby sama trafiła wcześniej na taką aplikację - wiedziałaby, że jest 71 oddziałów neurochirurgii w Polsce, miałaby wiedzę, jakim sprzętem dysponują i w czym lekarze z poszczególnych szpitali się specjalizują. "Wiedziałabym, ilu podejmuje się operacji z zachowaniem masy resztkowej" - kończy.

W Mednavi (www.mednavi.pl) większość treści dostępna jest bezpłatnie. Serwis działa na wszystkich urządzeniach, także na smartfonach.

Więcej: wyborcza.pl

Dowiedz się więcej na temat:
Podaj imię Wpisz komentarz
Dodając komentarz, oświadczasz, że akceptujesz regulamin forum